Namie Amuro

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Namie Amuro
25th Anniversary Namie Amuro Live.jpg
Të dhëna
Data e lindjes20 shtator 1977
Naha, Okinawa, Japoni
Zhanret
Profesionet
 • Këngëtare
 • aktore
 • modele
Instrumentetvokal
Vitet aktive1992–2018
Shtëpitë diskografikeToshiba–EMI (1992–1995)
Avex Trax (1995–2013)
Dimension Point (2013-present)
Faqja e internetitwww.namieamuro.jp

Namie Amuro (安室奈美恵 Amuro Namie, lindi më 20 shtator 1977) është një ish-këngëtare, aktore dhe modele japoneze. Një figurë e njohur brenda industrisë argëtimit që nga fillimi i viteve 1990. Për shkak të jetëgjatësisë së saj dhe elasticitetit brenda industrisë, ajo është referuar si "Mbretëresha e muzikës Pop japoneze" dhe është njohur vazhdimisht si ekuivalent japoneze me artistët kryesorë perëndimorë si Madonna dhe Janet Jackson.

Amuro debutoi në moshën 14 vjeçare si këngëtare në bandën Super Monkey's. Jashtë muzikës, Amuro ka një fëmijë me ish-burrin e saj Masaharu Maruyama, anëtarë i bandës TRF. Më 16 shtator 2018, Amuro është pensionuar zyrtarish nga muzika.[1]


Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prindërit e saj janë Emiko Taira (30 qershor 1950 - 17 mars 1999), dhe Amuro (babai i saj ende nuk është i njohur). Ajo është një nga tre fëmijët nga Taira dhe Amuro. Taira ishte divorcuar kur Amuro ishte katër vjeç dhe i kishte rritur tre fëmijët e saj vetëm në Okinawa.[2]

Filmography[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënimet
1992 Hirake! Ponkikki Rabbit
1993 Ichigo hakusho
1994 Toki o Kakeru Shōjo Miyoko Yoshiyama
1995 Watashi, Mikata Desu
1995 Station
1995 Shounan Liverpool Gakuin
1996 That's Cunning! Shijo Saidai no Sakusen? Morishita Yumi
1996 Gakko II Cameo
2000 Yonigeya Honpo
2011 The Reason I Can't Find My Love Cameo
Episode 9


Këngët hyrëse[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Drama[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • "Chase The Chance" (NTV's The Chef (1995))
 • "Can You Celebrate?" (Fuji TV's Virgin Road (1997))
 • "I Have Never Seen" (NTV's Yonigeya Honpo (1999))
 • "All for You" (Fuji TV's Kimi Ga Omoi De Ni Naru Mae Ni (2004))
 • "Baby Don't Cry" (KTV's Himitsu no Hanazono (2007))
 • "Sexy Girl" (NHK's Otome no Punch (2008))
 • "The Meaning of us" (BeeTV's Onnatachi wa Nido Asobu (2010))
 • "Tempest" — (NKH's Tempest (2011))
 • "Sit! Stay! Wait! Down!" (Fuji TV's The Reason I Can't Find Love (2011))
 • "Love Story" (Fuji TV's The Reason I Can't Find Love (2011))
 • "Contrail" (TBS' Soratobu Kouhou Shitsu (2013))
 • "Brighter Day" (Fuji TV's First Class 2 (2014))
 • "Mint" (Fuji TV's My Dangerous Wife (2016))
 • "Just You and I" (NTV's "Haha ni Naru" (2017))

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Namie Amuro Official Site". Namie Amuro Official Site. Marrë më 2018-11-30. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Okinawa Times Staff (20 mars 1999). "Tragedy; mom of Amuro slain". Okinawa Times. Arkivuar nga origjinali më prill 19, 2001. Marrë më prill 27, 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhjet të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]