Jump to content

Napalmi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Amerika Veriore F-100 Super Sabre duke vendosur napalm në një stërvitje stërvitore.

Napalmi është një përzierje ndezëse e një agjenti xhelues dhe një petrokimike të paqëndrueshme (zakonisht benzinë ose naftë). Emri është një portmanto i dy prej përbërësve të agjentëve trashues dhe xhelatorë origjinalë: kripërat e aluminit të bashkëprecipituara të acidit naftenik dhe palmitik.[1] Një ekip i udhëhequr nga kimisti Louis Fieser fillimisht zhvilloi napalm për Shërbimin e Luftës Kimike të SHBA në 1942 në një laborator sekret në Universitetin e Harvardit.[2] Me interes të parë të menjëhershëm ishte qëndrueshmëria e tij si një mjet ndezës për t'u përdorur në fushatat e bombardimeve me zjarr gjatë Luftës së Dytë Botërore; potenciali i tij për t'u projektuar në mënyrë koherente në një rrymë të fortë që do të mbante për distancë (në vend të topit të ndezur të benzinës së pastër) rezultoi në adoptim të gjerë edhe në flakëhedhësit e këmbësorisë.

Napalmi digjet në temperatura[3][4] që variojnë nga 800 deri në 1200 °C. Digjet më gjatë se benzina, shpërndahet më lehtë dhe i përmbahet objektivave të saj. Këto tipare e bëjnë atë të efektshme dhe të diskutueshme. Ai është vendosur gjerësisht nga ajri dhe nga toka, përdorimi më i madh është nëpërmjet bombave të hedhura nga ajri në Luftën e Dytë Botërore në sulmet ndezëse në qytetet japoneze në vitin 1945. Është përdorur gjithashtu për role të mbështetjes së afërt ajroreLuftën e Parë të Indokinës, Lufta Algjeriane, Lufta Koreane dhe Lufta e Vietnamit. Napalm gjithashtu ka ushqyer shumicën e flakëhedhësve (me bazë tanke, anije dhe këmbësori) të përdorura që nga Lufta e Dytë Botërore, duke u dhënë atyre një rreze shumë më të madhe dhe ishte një armë e zakonshme e luftimeve urbane si nga Boshti ashtu edhe nga Aleatët në Luftën Botërore. II.

  1. ^ "Oxford Dictionaries – napalm: definition of napalm". Arkivuar nga origjinali më 26 gusht 2013. Marrë më 2 tetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Books in brief. Napalm: An American Biography Robert M. Neer Harvard University Press 352 pp". Nature. 496 (7443): 29. 2013. doi:10.1038/496029a. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Napalm and Agent Orange in the Vietnam War". www.thoughtco.com. ThoughtCo. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Military Review (bot. Volume 13 Number 6). Command and General Staff College. prill 1953. fq. 13. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)