Nas Daily

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Nas Daily
NUSEIR YASSIN (Nas Daily).jpg
Lindi më 9 shkurt 1992
Vendlindja Arraba, Izrael
Kombësia Palestinezo-izraelit
Arsimimi Universiteti Harvard (diplomuar 2014)
Profesioni Video blogger
Vitet aktiv 2013-akoma
I njohur për  Nas Daily

Nuseir Yassin (arabisht: نصير ياسين, hebraike: נוסייר יאסין; i lindur më 9 shkurt 1992) është një video blogger, i cili krijoi 1000 video ditore 1-minutëshe në Facebook nën faqen, Nas Daily. Ai aktualisht operon Korporatën Nas Daily, një kompani videoprodhuese që ngarkon video javore.[1]

Jeta e hershme dhe karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Yassin lindi në Arraba, Izrael, në një familje myslimane-arabe me prejardhje palestineze.[2] Ai e përshkruan veten si palestinez-izraelit.[3] Ai është i dyti nga katër fëmijë; nëna e tij është mësuese dhe babai i tij është psikolog.[4] Gjuha e tij amtare është arabisht; ai gjithashtu flet anglisht dhe një hebraishte të çalë.[5][6]

Yassin aplikoi në Harvard në moshën 19 vjeç, duke kërkuar një diplomë në inxhinierinë e hapësirës ajrore dhe mori një bursë.[4] Eseja e tij e aplikimit detajoi luftën e tij për të arritur ëndrrat e tij duke qenë një arab i lindur në Izrael.[2] Ai u diplomua me një diplomë në ekonomi më 2014 dhe gjithashtu studioi shkenca kompjuterike.[5] Ndërsa fitoi gradën e tij, Yassin bashkë-themeloi një shërbim të regjistrimit të pagave dhe një motor kërkimi për mediat sociale.[7][8]

Në shtator 2014, ai filloi të punojë si një zhvillues i softuerit për Venmo, një shërbim pagese celulare në pronësi të PayPal.[9][10]

Nas Daily[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2016, Yassin u largua nga puna e tij në Venmo dhe vendosi të eksplorojë botën,[9][4] me qëllimin për të dokumentuar me video udhëtimet e tij.[10] Kjo rezultoi në krijimin e një faqeje në Facebook të quajtur Nas Daily ("Nas" do të thotë "njerëz" në arabisht), ku ai do të krijonte nga një video çdo ditë për 1000 ditë. Pas takimit me themeluesin e Facebook, Mark Zuckerberg në fillim të vitit 2018, Nas Daily u modernizua për të "treguar" statusin,[11] dhe, deri në shtator 2018, faqja e tij kishte mbledhur mbi 8 milion ndjekës.[12] Deri në nëntor të po këtij viti, ky numër ishte rritur në mbi 10 milion.[13]

Të gjitha videot janë të gjata një minutë dhe ato janë postuar në Facebook. Yassin tha në vitin 2017 se nuk i poston videot në Youtube sepse beson që kjo të jetë më fitimprurëse, si dhe duke e bërë përvojën më personale për shikuesit e tij.[10] Në vitin 2019 ai filloi të ngarkojë video të vjetra të tij në kanalin e tij zyrtar në youtube. Videot janë xhiruar duke përdorur një aparat fotografik SLR me një mikrofon të bashkëngjitur, dhe më pas janë redaktuar përpara se të publikohen ditën tjetër.[11] Mesatarisht, çdo video kërkon rreth gjashtë orë për të xhiruar dhe tre orë për tu edituar.[2] Temat për videot bazohen në sugjerime të dhëna nga ndjekësit e tij në Facebook.[12] Çdo video përfundon me etiketën: "That’s one minute, see you tomorrow!" ("Kjo është një minutë, shihemi nesër!")

Bashkëpunëtorët e Yassin përfshijnë krijuesen e videove (dhe të dashurën) Alyne Tamir, një prodhuese e videove amerikano-izraelite,[14].[15]

Për shkak të famës të videove me audiencë jo-anglisht-folëse, titrat janë dhënë në gjuhë të ndryshme, të tilla si hindisht dhe kinezisht.[16]

Pas Nas Daily[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Yassin e mbaroi rrugëtimin 1000-ditësh me video më 5 janar 2019, duke i dhënë fund videos së fundit me etiketën: "Kjo është një minutë, shihemi së shpejti". Më 1 shkurt 2019, ai filloi të bënte nga një video në javë, për 100 javë të planifikuara.

Yassin aktualisht jeton në Singapor dhe ka një kompani të videove. Kujtimi i tij, Around the World in 60 Seconds: The Nas Daily Journey (Rreth botës në 60 sekonda: Udhëtimi i Nas Daily), u botua më 5 nëntor 2019.[17]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "'Most people don't influence shit': Nas Daily on why 'influencers' have five years left and brand partnerships". The Drum (në anglisht). Marrë më 2020-02-04.
 2. ^ a b c Steinberg, Jessica (4 mars 2017). "For Israeli Arab one-minute video blogger, time is of the essence". The Times of Israel (në anglisht). Marrë më 10 gusht 2018. Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "times-israel" defined multiple times with different content Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "times-israel" defined multiple times with different content
 3. ^ "Nas Daily is from ISRAEL OR PALESTINE?!". Nas Daily - Facebook (në anglisht). Marrë më 22 nëntor 2018.
 4. ^ a b c Perper, Rosie (30 maj 2018). "An Israeli-Palestinian Harvard graduate quit his job to travel the world — and is now one of the most successful creators on Facebook". Business Insider (në anglisht). Marrë më 10 gusht 2018. Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "business-insider" defined multiple times with different content Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "business-insider" defined multiple times with different content
 5. ^ a b Baker, Luke (3 mars 2017). "Palestinian-Israeli covers the world in viral one-minute videos" (në anglisht). Reuters. Marrë më 10 gusht 2018. Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "reuters" defined multiple times with different content
 6. ^ "Nas Daily". www.facebook.com (në anglisht).
 7. ^ Szaniszlo, Marie (4 mars 2012). "'Pay It Forward' inspires Kindify site". Boston Herald (në anglisht). Arkivuar nga origjinali origjinali më 11 gusht 2018. Marrë më 10 gusht 2018.
 8. ^ "Kindify". Crunchbase (në anglisht). Marrë më 10 gusht 2018.
 9. ^ a b Logan, Nick (5 gusht 2018). "Nuseir Yassin quit his job, started Nas Daily and brought the world to your Facebook newsfeed". Globalnews.ca (në anglisht). Marrë më 10 gusht 2018. Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "globalnews" defined multiple times with different content
 10. ^ a b c Mercado, Darla (12 prill 2017). "Facebook video star refuses to cash in via YouTube". CNBC (në anglisht). Marrë më 10 gusht 2018. Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "cnbc" defined multiple times with different content Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "cnbc" defined multiple times with different content
 11. ^ a b Ferrante, Malcolm Scerri (6 maj 2018). "Life with the Nas Daily crew". Times of Malta (në anglisht). Marrë më 10 gusht 2018. Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "times-malta" defined multiple times with different content
 12. ^ a b McCarthy, Simone (25 shtator 2018). "I'm scared of China, says Nas Daily vlogger who thinks Singapore is 'almost perfect'". South China Morning Post (në anglisht). Marrë më 18 dhjetor 2018. Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "scmp-2018sep" defined multiple times with different content
 13. ^ Steinberg, Jessica (8 nëntor 2018). "Vlogger Nas Daily returns home, and everyone wants a piece of him". The Times of Israel (në anglisht). Marrë më 18 dhjetor 2018.
 14. ^ timgoh (17 prill 2019). "Nas Daily arrives in Singapore to set up home and company". The Straits Times (në anglisht). Marrë më 2020-02-04.
 15. ^ Jamora-Garceau, Therese. "Is there more love in the Philippines? Nas Daily says yes". philstar.com (në anglisht). Marrë më 2020-02-04.
 16. ^ "Popular vlogger Nuseir Yassin starts 'Nas Daily Hindi' for Indian audience". The News Mill (në anglisht). 4 korrik 2019. Marrë më 2019-07-04.
 17. ^ "Just the Messenger: PW Talks with Nuseir Yassin". www.publishersweekly.com (në anglisht). Marrë më 2020-02-04.