Nazmi Rrahmani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Nazmi Rrahmani
Nazmirrahmani.jpg
Ditëlindja:1941
Vendlindja:Ballofc,Podujeve
Pseudonim(e):Palmosh Rahmani
Kombësia:Shqiptar
Zhanri:romane, prozë, tregime

Nazmi Rrahmani, botues dhe shkrimtar shqiptar i njohur.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nazmi Rrahman 1941 lindi ne ballofc,podujevë është shkrimtari që ka pasur dhe vazhdon të ketë një numër të madh lexuesish, sidomos në Kosove. Tek shkollarët e mesme është pa dyshim më i njohur, por është i lexueshëm për të gjitha shtresat shoqërore dhe për të gjitha moshat. Rrahmani është ndër autorët e paktë të letërsisë së sotme shqiptare, që shkruan vetëm llojin e prozës së gjatë, romanin. Për nga formacioni stilistik është i shkollës realiste klasike, por i një realizmi të përafërt me atë të narracionit dokumentar.

Nazmi Rrahmani lindi në Bellofc te Podujeves . U shkollua në Podujev dhe Prishtine. Studimet për gjuhë dhe letërsi shqipe i kreu në Prishtinë. Pas studimeve punoi si gazetar në Radio Prishtina e më pas te gazeta "Rilindja", për të vazhduar në redaksinë "Jeta e Re" dhe më pas në redaksinë e botimeve "Rilindja". Aktualisht jeton në Prishtinë.

Krijimtaria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Romane[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimi i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Amza Fajtore

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]