Ndërthurjet Kroate

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Gërshetimi kroat

Gërshetimi Kroat ose thurja Kroate, e njohur si pleter ose tropletKroatisht, është një lloj ndërthurje, karakteristike për modelin e saj me tre shirita. Eshtë një nga modelet më të përdorura të artit kroat para-romanesk . Ajo është gjetur në dhe brenda kishave, si dhe manastire të ndërtuara në Mbretërinë e hershme mesjetare të Kroacisë midis shekullit të 9 dhe fillimit të shekullit të 12-të. Fijet zbukuruese ndonjëherë grupoheshin së bashku me figura kafshësh dhe bimësh.

Shumica e shembujve përfaqësues të mbishkrimeve të zbukuruara me ndërthurjen përfshijnë tabletë Baška, fontin e pagëzimit të Dukës Višeslav të Kroacisë dhe Mbishkrimin Branimir . Shembuj të tjerë të dukshëm gjenden afër Knin, nëZrdrapanj dhe Žaviç pranë vendbanimit Bribir, Rižinice afër Solin, Split dhe Zadar . [1]

Kroacia ka një dekoratë civile dhe ushtarake të quajtur Urdhri i Ndërfaqes Kroate . [2]

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Ndërthurje (art)
  • Arti dhe arkitektura para-romane kroate

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "PLETER - povijest uklesana u kamenu" (në kroatisht). RivaOn.hr - portal Srednjih škola Zadarske županije. HINA Zagreb. 2002-12-03. Arkivuar nga origjinali më 15 korrik 2011. Marrë më 2010-05-04.
  2. ^ Croatian President Stjepan Mesić (2000-11-03). "Pravilnik Reda hrvatskog pletera" (në kroatisht). Narodne novine 2000/108. Marrë më 2010-05-31.

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]