Nexhbedin Beadini

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Nexhbedin Beadini (28 janar 1964, Kamjan, Tetovë) është biolog dhe profesor universitar shqiptar nga Maqedonia e Veriut.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Beadini u lind më 28 janar 1964 në fshatin Kamjanë të Tetovës [1] . Ai u diplomua për biologji në Universitetin e Prishtinësvitin 1990 dhe mori doktoraturën në Universitetin e Zagrebitvitin 1996 . Ai është një nga themeluesit dhe rektori i Universitetit Shtetëror të Tetovës . Më vonë ai u shkarkua nga detyra [2] .

Ka botuar një numër të madh punimesh shkencore dhe profesionale në fushën e biologjisë, citologjisë, fiziologjisë molekulare dhe histologjisë . Në vitin 2008 ka marrë kallëzim penal për keqpërdorim të parave të shtetit në vlerë prej një milion e 400 mijë eurosh [3] .

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "CV AKADEMIKE" (PDF). ЈИЕ. Marrë më 2009-10-30.[lidhje e vdekur]
  2. ^ "Беадини е законски разрешен- се огласи министерот за Образование -инспекцијата ги открива грешките" (në maqedonisht). Канал 5. 12 октомври 2006. Marrë më 2009-10-30. {{cite web}}: Shiko vlerat e datave në: |date= (Ndihmë!)
  3. ^ "Кривична пријава за Неџбедин Беадини" (në maqedonisht). А1. 7 март 2008. Marrë më 2009-10-30. {{cite web}}: Shiko vlerat e datave në: |date= (Ndihmë!)