Jump to content

Nga Bibla e heshtjes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Nga Bibla e heshtjes
AutorAzem Shkreli
Gjuhashqip
BotoiRilindja

Nga Bibla e heshtjes është vëllimi poetik që botoi Azem Shkreli në vitin 1977 në Prishtinë.[1][2]

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ky vëllim e solli Shkrelin si një kontribues, më të madh, në poezinë bashkëkohore shqipe. E shfaqi Shkrelin poet të poezisë meditative, që solli një raport të ri të subjektit lirik me botën që e rrethon. Ky vëllim tregoi se ky poet ka përvetësuar mjeshtëri të lartë artistike dhe shprehje moderne poetike[3][2]

Botime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Nga Bibla e heshtjes, Rilindja, 1977, Prishtinë.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Shehri 2018, p. 197
  2. ^ a b Robert Elsie. "Në Bjeshkët e Rugovës:Një Retrospektivë mbi Poezinë e Azem Shkrelit" (PDF).
  3. ^ Shehri 2018, p. 197

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Krasniqi, Nysret (2016). Letërsia e Kosovës 1953-2000. Prishtinë: AIKD.
  • Hamiti, Sabri (2002). Letërsia Bashkëkohore, Vepra Letrare, 10. Prishtinë: Faik Konica.
  • Shehri, Dhurata; Marashi, Adrian; Isufaj, Viola (2018). Letërsia 12. Tiranë. fq. 196–204. ISBN 978-9928-258-36-6.{{cite book}}: Mirëmbajtja CS1: Mungon shtëpia botuese te vendodhja (lidhja)