Nick Clegg

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Nick Clegg
Photograph of Nick Clegg aged 44 in 2011
Clegg në 2011
Zëvëndëskryeministër i Mbretërisë së Bashkuar
Në detyrë
11 Maj 2010 – 8 Maj 2015
KryeministriDavid Cameron
Paraprirë ngaJohn Prescott[a]
Pasuar ngaDominic Raab[b]
Lordi President i Këshillit
Në detyrë
11 Maj 2010 – 8 Maj 2015
KryeministriDavid Cameron
Paraprirë ngaPeter Mandelson
Pasuar ngaChris Grayling
Lider i Liberal Demokratëve
Në detyrë
18 Dhjetor 2007 – 16 Korrik 2015
PresidentiSimon Hughes
Rosalind Scott
Tim Farron
Sal Brinton
ZëvendësVince Cable
Simon Hughes
Malcolm Bruce
Paraprirë ngaMenzies Campbell
Pasuar ngaTim Farron
Të dhëna vetjake
U lind më
Nicholas William Peter Clegg

(1967-01-07) 7 janar 1967 (57 vjeç)
Chalfont St Giles, Buckinghamshire, Angli
Partia politikeLiberal Demokratët
Bashkëshortja/et
(m. 2000)
Fëmijët3
VendbanimiAtherton, Kaliforni, Sh.B.A
ArsimimiShkolla e Uestminsterit
Shkollimi
Nënshkrimi

Sir Nicholas William Peter Clegg (lindur më 7 janar 1967) është një administrues mediash britanike dhe ish politikan që shërbeu si Zëvendës Kryeministër i Mbretërisë së Bashkuar nga 2010 deri në 2015 dhe si Udhëheqës i Liberal Demokratëve nga 2007 deri në 2015. Ai ishte anëtar i Parlamentit (deputet) për rrethin Sheffield Hallam nga 2005 deri në 2017. Një liberal i " Librit Portokalli ", [1] ai ka qenë i lidhur me politikat liberale sociale dhe ekonomike . [2] Kleg u bë zëvëndëspresident i çështjeve globale dhe komunikimit në Meta në 2018. Në vitin 2022, ai u bë president për çështjet globale.

I lindur në Buckinghamshire, Clegg u arsimua në Shkollën Uestminster përpara se të vazhdonte të studionte në Universitetin e Kembrixhit, Universitetin e Minesotës dhe Kolegjin e Evropës . Ai punoi si gazetar për Financial Times përpara se të bëhej anëtar i Parlamentit Evropian (PE) në 1999. [3] Pas zgjedhjes së tij në Dhomën e Komunave në 2005, Kleg shërbeu në një sërë rolesh drejtuese të Liberal Demokratëve, më së shumti si zëdhënës për Punët e Brendshme, përpara se të zgjidhej për të pasuar Menzies Campbell si udhëheqës partie në 2007. Gjatë qëndrimit të tij si udhëheqës, Clegg tha se Liberal Demokratët kishin tejkaluar politikën e majtë dhe të djathtë dhe e përshkroi partinë si radikale të qëndrës . Ai mbështeti uljen e taksave, reformën zgjedhore, shkurtimet në shpenzimet e mbrojtjes dhe një fokus në rritje tek çështjet mjedisore.

Si rezultat i zgjedhjeve të përgjithshme të vitit 2010, Liberal Demokratët e Klegut e gjetën veten me 57 vende në Dhomën e Komunëve. Partia Konservatore, e cila nuk arriti të marrë shumicën, formoi një koalicion me Liberal Demokratët dhe Kleg u emërua nga David Cameron për të shërbyer si zëvendëskryeministër i tij. Në këtë post, ai u bë lideri i parë i Liberal Demokratëve që u përgjigj për Pyetjet ndaj Kryeministrit dhe përdori ndikimin e tij në pozicionin për të miratuar Aktin e Parlamenteve me afat të caktuar . [4] Debati u ngrit gjatë kësaj kohe rreth vendimit të Liberal Demokratëve për të hequr dorë nga premtimi i tyre për të kundërshtuar rritjen e tarifave të shkollimit, që më parë kishte qenë një çështje kyçe që fitoi mbështetjen e studentëve për partinë. [5]

Gjatë kohës së koalicionit, Liberal Demokratët pësuan një rënie të konsiderueshme në mbështetje, [6] dhe zgjedhjet e përgjithshme të 2015 e lanë partinë me vetëm 8 vende në Dhomën e Komunëve, gjë që rezultoi në largimin e Klegut nga posti i Zëvendëskryeministrit dhe dorëheqjen e tij si lider i partisë. [7] [8] Në vitin 2016, pas një referendumi në të cilin shumica e votuesve mbështeti largimin nga Bashkimi Evropian, Kleg u kthye në panelin ballor të Liberal Demokratëve, duke shërbyer njëkohësisht si Zëdhënës për Daljen nga Bashkimi Evropian dhe për Tregtinë Ndërkombëtare nga korriku 2016 deri në qershor 2017. Në zgjedhjet e përgjithshme të vitit 2017, Clegg u mund në zonën e tij elektorale të Sheffield Hallam nga Jared O'Mara i Partisë Laburiste . [9] Pasi humbi vendin e tij, Clegg u transferua në Shtetet e Bashkuara pasi u emërua nga Mark Zuckerberg si Zëvendës President për Çështjet Globale dhe Komunikimet e Facebook, Inc. (tani Meta Platforms, Inc.) në 2018. Në shkurt 2022, Clegg u promovua nga Zuckerberg në President për Çështjet Globale në Meta Platforms.


Gabim referencash: Etiketat <ref> ekzistojnë për një grup të quajtur "lower-alpha", por nuk u gjet etiketa korresponduese <references group="lower-alpha"/>

  1. ^ "Orange Blossom". Liberator. 2004. Arkivuar nga origjinali më 7 korrik 2007. Marrë më 26 mars 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Nick Clegg + Economic policy | Politics". The Guardian. Arkivuar nga origjinali më 11 shtator 2018. Marrë më 10 shtator 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Nicholas CLEGG". European Parliament. n.d. Arkivuar nga origjinali më 8 nëntor 2021. Marrë më 22 shkurt 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Take Back Power: Change politics for good". Liberal Democrats. 28 maj 2009. Arkivuar nga origjinali më 30 maj 2009. Marrë më 29 maj 2009. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Liberal Democrat 2010 election manifesto | page 6-7 4 priorities" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 19 dhjetor 2011. Marrë më 27 tetor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Coalition under pressure as Liberal Democrat support plummets". Evening Standard. 10 gusht 2010. Arkivuar nga origjinali më 7 janar 2011. Marrë më 21 dhjetor 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Nick Clegg holds Sheffield Hallam seat – ITV News". Itv.com. 8 maj 2015. Arkivuar nga origjinali më 8 shtator 2015. Marrë më 16 shtator 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ "Election 2015: Clegg not sorry for 'brave' coalition". BBC News. BBC. 30 prill 2015. Arkivuar nga origjinali më 25 shtator 2015. Marrë më 16 shtator 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  9. ^ "Former Liberal Democrat leader Nick Clegg loses seat amid Labour surge". The Daily Telegraph. Arkivuar nga origjinali më 9 qershor 2017. Marrë më 9 qershor 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)