Jump to content

Nijeti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një mysliman duke u bërë gati të falë namazin.

Nijeti (arabisht: نیّة, transliterimi niyyah, niyya) është një koncept islam: qëllimi në zemrën e njeriut për të bërë një vepër për hir të Zotit (All-llahut).[1]

Sipas veprës së Ibn Rexhepit Komente mbi dyzet hadithet e Imam Neveviut: Hadithi #1, veprimet gjykohen sipas qëllimeve: "'Omer b. el-Hatab transmeton që Profeti tha: "Me të vërtetë, veprat vlerësohen sipas qëllimit (nijetit) dhe çdo personi i takon ajo që e ka pasur për qëllim."[2]

Një mysliman duhet të ketë nijetin para se të fillojë faljen e namazit, dhe para të fillojë Haxhin (haxhi në Mekë).

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Botërore të Besimeve, të Mësoni veten - Islamit nga Ruqaiyyah Maqsood. ISBN 0-340-60901-X0-340-60901-X. Faqe 51
  2. ^ "Ibn Rajab e Komenteve mbi Imam Neveviu e Dyzet Hadithe - Hadith #1 Veprimet janë veçse nga qëllimet e". Arkivuar nga origjinali më 24 shtator 2015. Marrë më 24 dhjetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)