Nikola Poposki

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Nikola Popovski
Ministria e Punëve të Jashtme
Në detyrë
28 Korik 2011 – 31 Maj 2017
Paraprirë ngaAntonijo Milloshoski
Pasuar ngaNikola Dimitrov
Të dhëna vetjake
U lind më4 tetor 1977
Shkup, Jugosllavi tash Republika e Maqedonisë
Partia politikeVMRO-DPMNE

Nikola Poposki (i lindur më 24 tetor 1977 në Shkup) ishte Ministër i Punëve të Jashtme të Republikës së Maqedonisë deri më 31 maj 2017. Para këtij roli, në 2010-2011 ai shërbeu si ambasador i vendit në Bashkimin Evropian.[1][2]

Edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nikola Poposki mori një BA në Ekonomi nga Universiteti i Shkupit dhe nga Universiteti i Nices në vitin 2002 dhe Master në Gjuhë dhe Tregti Ndërkombëtare në BE nga Universiteti i Shkupit dhe Universiteti i Rennes në 2004.[3] Më vonë mori diplomë master nga Kolegji i Evropës.[4][5]

Kariera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Duke folur në Këshillin e Izraelit për Marrëdhëniet e Jashtme në mars 2016, Poposki u drejtua, në cilësinë e Ministrit të Jashtëm, kritikat e fundit të shtypit ndërkombëtar lidhur me trajtimin e vendit të tij nga kriza e emigrantëve. Ai deklaroi: "Ne jemi të gatshëm t'u japim atyre trajtim human dhe tranzit të sigurt, por asnjë mënyrë nuk do të marrim barrën për problemet që BE nuk është gati të zgjidhë", duke iu referuar direktivave të kërkuara nga vendet evropiane në Maqedoni, edhe pse së fundmi është refuzuar deri tani anëtarësimi në Komunitetin Evropian ose në Organizatën e Traktatit të Atlantikut të Veriut.[6]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Qeveria e Republikës së Maqedonisë. "Ministri". Ministria e Punëve të Jashtme.
  2. ^ "College of Europe | Collège d'Europe News - Appointment of Mr Nikola POPOSKI (Montesquieu Promotion - 2004‐2005) as Minister of Foreign Affairs of Republic of Macedonia". Arkivuar nga origjinali më 22 mars 2016. Marrë më 4 dhjetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Qeveria e Republikës së Maqedonisë. "Ministri". Ministria e Punëve të Jashtme. 
  4. ^ Jonathan Oliver (2010-04-25). Arkivuar 6 qershor 2010 tek Wayback Machine. The Times. Arkivuar nga origjinali në 2010-04-20.
  5. ^ "Charlemagne: Free the Strasbourg 626". The Economist. 2004-02-05.
  6. ^ "Macedonia can't solve problems of migration crisis for EU, FM says". The Jerusalem Post. 2016-03-11.