Nikolai Noskov

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Nikolai Noskov
Николай Носков в 2009 (4).jpg
Nikolai Noskov, 2009
U lind në1956.01.12
PunësimiKëngëtar, këngë-shkrues
Vite aktiviteti1981-tani

Nikolai Ivanovich Noskov (Rusisht: Николай Иванович Носков) është një këngëtar rus dhe ish-vokalist i grupit hard rock Gorky Park.

Vitet e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

I lindur më 12 janar 1956, në Gzhatsk, tani i quajtur Gagarin, Nikolai Noskov vjen nga një familje e "thjeshtë e punës". 

Fëmijëria e Kolyas i dha atij përtypjet e para për muzikën që ishin kryesisht muzikë popullore, e luajtur në instrumentet tradicionale ruse apo që këndoheshin nga e ëma e në atë kohë. Në moshën tetë vjeçare, Kolya dhe familja e tij u zhvendosën në një qytet më të madh – Cherepovets. Atje Nikolai mbaroi shkollën dhe më pas shërbeu në ushtri.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nikolai kanë qenë i martuar me të dashurën Marina. Ai ka një vajzë me emrin Katerina (lindur 1991). Në vitin 2015, Nikolai bë një gjysh, vajza e tij lindi një mbesën Miroslava (lindur 2015)[1].

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nikolai Noskov, 2009.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]