Nimco Ali

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Nimco Ali (Somali: Nimco Cali) është nga Somalia, ajo është aktiviste sociale dhe këshilluese e pavarur. Ajo është bashkë themeluese dhe drejtoreshë e organizatës jo fitimprurëse Vajzat e Eve-s (Daughters of Eve).

Jeta Personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ali ka lindur midis viteve 1982 dhe 1983 në Somali. Kur ishte katër vjeçe, familja e saj u shpërngul në Mançester,Angli, ku u rrit.[1] [2] Ajo ka katër vëllezër, njëri prej të cilëve, Mohamed, është kryetar i konservatorëve somalezë. [3]

Për arsimin e saj të lartë e kreu në University of the West of England, Bristol . [4]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ali ka punuar më parë si nëpunëse civile. Ajo shërbeu gjithashtu si aktiviste për të drejtat e grave dhe këshilltare e pavarur për disa vite.[4]

Në vitin 2010, Ali bashkë me psikoterapistin Leyla Hussein themeloi Daughters of Eve.[1] [5] Organizata jofitimprurëse u krijua për të ndihmuar gratë dhe vajzat e reja, me qëllim që të sigurojne, edukojne dhe të rrisin nivelin e vetëdijes për gjymtimet gjenitale femërore.[6] Ali iu nënshtrua procedurës kur ishte shtatë vjec në një spital në Xhibuti, përderisa ishte në pushime me familjen e saj.[1] [7] Më vonë, ajo pati komplikacione shëndetësore dhe duhej t'i nënshtrohej një operacioni rindërtues.[8] Eksperienca dhe takimi me femra të tjera bën që ajo më von tu ndihmoj vajzave në rrezik. [1] [2]

Përveç kësaj, Ali shërbeu si Kordinatore e Rrjetit End FGM/C Kampanja e Ndryshimit Social. Ajo ka shkruar gjithashtu gjerësisht për të drejtat kombëtare gjinore. [4]

Më 18 prill 2015, Ali foli në një nga takimet e hershme të një partie të re politike, Women's Equality Party.[9]

Çmimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2014, Ali dhe Hussein fituan çmimin e Red Magazine 'Woman of the Year' për punën e tyre me 'Daughters of Eve'.[6] Ata gjithashtu u renditën të gjashtat në listën Woman's Hour Power.[5] Ajo u emërua një nga 100 Gratë e BBC-së gjatë vitit 2018. [10]

Aktiviteti Politik[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ali ka thënë se ajo nuk e mbështet partinë 'Labour' kur në krye të saj erdhi Jeremy Corbyn.[11] Në zgjedhjet e përgjithshme të 2017, Ali kundërshtoi selinë e Hornsey dhe Wood Green .[12] Nimco ka anketuar 551 vota (0.9%), [13] duke përfunduar në vendin e 5 nga 8 kandidatët që qëndronin dhe humbi depozitën e saj.[14]

Në verën e vitit 2018, ajo aplikoi për të qenë kandidati i Partisë Konservatore për zgjedhjet e vitit 2020 në Londër, [15] por ajo nuk ishte në listën e ngushtë.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c d Onyanga-Omara, Jane (29 korrik 2011). "Men 'must help stop female genital mutilation'". BBC. Marrë më 2 tetor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ a b Poon, Linda (5 gusht 2014). "Fighting Genital Cutting Of British Girls: A Survivor Speaks Out". NPR. Marrë më 2 tetor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Collier, Hatty (16 maj 2017). "Bizarre row erupts in north London election race as Women's Equality candidate labelled 'anti-feminist'". Evening Standard. Marrë më 20 shkurt 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ a b c "6. Leyla Hussein and Nimco Ali". BBC. 2013. Marrë më 2 tetor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ a b British Association for Behavioural & Cognitive Psychotherapies (maj 2014). "Towards ending female genital mutilation" (PDF). CBT Today. 42 (2): 16–17. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 6 tetor 2014. Marrë më 3 tetor 2014. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ a b Powell, Emma (4 shtator 2014). "Lauren Laverne, Sadie Frost and Olivia Inge attend the Red Woman of the Year Awards". London Evening Standard. Marrë më 2 tetor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Bentham, Martin (18 shkurt 2013). "Met will prosecute parents who send their girls abroad to be 'cut'". London Evening Standard. Marrë më 2 tetor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Banneman, Lucy (13 janar 2014). "'It's child abuse that has gone mainstream'". The Times. Marrë më 2 tetor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura Milligan
 10. ^ "BBC 100 Women 2018: Who is on the list?". BBC News (në anglishte britanike). 2018-11-19. Marrë më 2018-11-19.
 11. ^ Stampa:Cite tweet
 12. ^ Topping, Alexandra (7 qershor 2017). "Women's Equality party candidate receives death threat signed 'Jo Cox'". the Guardian. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Women's Equality Party defeat follows weeks of horrific abuse". 9 qershor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "General Election 2017 - Haringey votes". voting.haringey.gov.uk. Arkivuar nga origjinali më 5 korrik 2018. Marrë më 9 shkurt 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "The Londoner: Mercer takes aim at 'Private Pike'". Evening Standard. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Linqe të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Faqja zyrtare