Jump to content

Nisma Brez dhe Rrugë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Terminalet e kontejnerëve në Kwai Chung, Hong Kong.

Nisma Brez dhe Rrugë (BRI, ose B&R), e njohur brenda Kinës si One Belt One Road (kinezisht: 一带一路; pinyin: Yīdài Yīlù) ose shkurt OBOR/1B1R,[1] është një strategji globale e zhvillimit të infrastrukturës e miratuar nga qeveria kineze. në vitin 2013 për të investuar në më shumë se 150 vende dhe organizata ndërkombëtare. Konsiderohet si një pjesë qendrore e politikës së jashtme të liderit kinez Xi Jinping.[2] BRI formon një komponent qendror të strategjisë së "Diplomacisë së Madhe të Vendit" të Xi (kinezisht: 大国外交), e cila i bën thirrje Kinës të marrë një rol më të madh udhëheqës për çështjet globale në përputhje me fuqinë dhe statusin e saj në rritje.[3] Është krahasuar me Planin Amerikan Marshall. Që nga gushti 2023, 155 vende u renditën si të regjistruara në BRI. Vendet pjesëmarrëse përfshijnë pothuajse 75% të popullsisë së botës dhe përbëjnë më shumë se gjysmën e PBB-së botërore.[4]

Xi fillimisht e shpalli strategjinë si "Rripi Ekonomik i Rrugës së Mëndafshit" gjatë një vizite zyrtare në Kazakistan në shtator 2013.[5][6][7] "Rripi" është shkurtimi i "Rripit Ekonomik të Rrugës së Mëndafshit", duke iu referuar rrugëve të propozuara tokësore për transportin rrugor dhe hekurudhor përmes pa dalje në det. Azia Qendrore përgjatë rrugëve të famshme tregtare historike të Rajoneve Perëndimore; ndërsa "rruga" është shkurtesë për "Rrugën Detare të Mëndafshit të Shekullit 21", duke iu referuar rrugëve detare Indo-Paqësorit përmes Azisë Juglindore në Azinë Jugore, Lindjen e Mesme dhe Afrikë.[8] Shembuj të investimeve në infrastrukturë të Iniciativës Brez dhe Rrugë përfshijnë portet, rrokaqiejt, hekurudhat, rrugët, urat, aeroportet, digat, termocentralet me qymyr dhe tunelet hekurudhore.

Nisma u përfshi në Kushtetutën e Partisë Komuniste Kineze në vitin 2017.[9] Administrata Xi Jinping e përshkruan nismën si "një përpjekje për të përmirësuar lidhjen rajonale dhe për të përqafuar një të ardhme më të ndritur". Projekti ka një datë të synuar të përfundimit të vitit 2049, e cila do të përkojë me njëqindvjetorin e themelimit të Republikës Popullore të Kinës (PRC).

Studime të shumta të kryera nga Banka Botërore kanë vlerësuar se BRI mund të rrisë flukset tregtare në 155 vende pjesëmarrëse me 4.1 për qind, si dhe të ulë koston e tregtisë globale me 1.1 për qind në 2.2 për qind dhe të rrisë PBB-në e vendeve në zhvillim të Azisë Lindore dhe Paqësorit. me një mesatare prej 2.6 deri në 3.9 për qind. Sipas konsulentëve me qendër në Londër, Qendra për Kërkime Ekonomike dhe Biznesi, BRI ka të ngjarë të rrisë GDP-në botërore me 7.1 trilion dollarë në vit deri në vitin 2040 dhe se përfitimet do të jenë "të përhapura" pasi infrastruktura e përmirësuar redukton "fërkimet që pengojnë tregtinë botërore". CEBR gjithashtu arrin në përfundimin se projekti ka të ngjarë të tërheqë vende të tjera për t'u bashkuar, nëse nisma globale e infrastrukturës përparon dhe fiton vrull.[10][11][12]

Mbështetësit vlerësojnë BRI-në për potencialin e saj për të rritur PBB-në globale, veçanërisht në vendet në zhvillim. Megjithatë, ka pasur gjithashtu kritika mbi shkeljet e të drejtave të njeriut dhe ndikimin mjedisor, si dhe shqetësimet e diplomacisë së kurthit të borxhit që rezulton në neokolonializëm dhe imperializëm ekonomik. Këto këndvështrime të ndryshme janë objekt i debatit aktiv.[13]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ 王毅:着力打造西部陆海新通道 推动高质量共建"一带一路"-新华网 (në Chinese (China)). Xinhua News Agency. Arkivuar nga origjinali më 21 gusht 2019. Marrë më 21 gusht 2019.
 2. ^ "The pandemic is hurting China's Belt and Road Initiative". The Economist. 4 qershor 2020. ISSN 0013-0613. Arkivuar nga origjinali më 19 dhjetor 2020. Marrë më 14 qershor 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Smith, Stephen (16 shkurt 2021). "China's Major Country Diplomacy". Foreign Policy Analysis. 17 (2): orab002. doi:10.1093/fpa/orab002. Marrë më 21 shtator 2021. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Caridi, Giorgio (2023). "BRI's Digital Silk Road and the EU: The Role of Innovation and Communication in the Italian Case Study". China and Eurasian Powers in a Multipolar World Order 2.0: Security, Diplomacy, Economy and Cyberspace. Mher Sahakyan. New York: Routledge. ISBN 978-1-003-35258-7. OCLC 1353290533. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "President Xi proposes Silk Road economic belt". China Daily. Astana. Xinhua News Agency. 7 shtator 2013. Arkivuar nga origjinali më 9 mars 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "President Xi Jinping Delivers Important Speech and Proposes to Build a Silk Road Economic Belt with Central Asian Countries". Ministry of Foreign Affairs of the People's Republic of China. 7 shtator 2013. Arkivuar nga origjinali më 17 tetor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Chronology of China's Belt and Road Initiative". People's Daily. Xinhua News Agency. 24 qershor 2016. Arkivuar nga origjinali më 25 qershor 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Kuo, Lily; Kommenda, Niko. "What is China's Belt and Road Initiative?". The Guardian. Arkivuar nga origjinali më 5 shtator 2018. Marrë më 5 shtator 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "The pandemic is hurting China's Belt and Road Initiative". The Economist. 4 qershor 2020. ISSN 0013-0613. Arkivuar nga origjinali më 19 dhjetor 2020. Marrë më 14 qershor 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Belt and Road Initiative to boost world GDP by over $7 trillion per annum by 2040". CEBR. 2019-05-27. Marrë më 2022-08-01. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "New report on the Chinese Belt and Road Initiative predicts boost to global GDP "by over $7 trillion per annum"". CIOB (në anglisht). Marrë më 2022-08-01.
 12. ^ "China's giant Belt and Road infrastructure push 'could pump $7 trillion into global GDP' by 2040". CityAM (në anglishte britanike). 2019-05-27. Marrë më 2022-08-01.
 13. ^ Brautigam, Deborah (2020-01-02). "A critical look at Chinese 'debt-trap diplomacy': the rise of a meme". Area Development and Policy. 5 (1): 1–14. doi:10.1080/23792949.2019.1689828. ISSN 2379-2949. S2CID 214547742. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)