Nogaro

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Nogaro
Kisha e Nogaros
Kisha e Nogaros
Stema Nogaro
VendiFranca
Sipërfaqja
1
11.060 km2 (4.270 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
2.097
 • Dendësia190/km2 (490/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Nogaro ( shqiptimi frëngjisht: [nɔɡaʁo] ; Gaskon : Nogaròu ; Shqip: Nogaro) është një komunëdepartamentin Gers, Franca Jugperëndimore . Është vendi i një distilerie të brandy-t Armagnac .

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nogaro dhe komunat përreth

Nogaro kufizohet me gjashtë komuna të tjera: Caupenne-d'Armagnac në veriperëndim, Sainte-Christie-d'Armagnac në verilindje, Loubédat në lindje]], Sion në juglindje, Urgosse në jug dhe në fund nga Arblade-le Haut në perëndim.

Popullatë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
19682.140—    
19752.113−1.3%
19822.013−4.7%
19902.008−0.2%
19991.881−6.3%
20071.975+5.0%
20121.966−0.5%
20172.009+2.2%

Lehtësirat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nogaro është vendi i Circuit Paul Armagnac, një pistë garash motorsportesh dhe aerodromi fqinj Nogaro .

Njerëz të shquar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historiani dhe paleografi Charles Samaran (1879–1982) vdiq në Nogaro.

Shefi i kuzhinës dhe prezantuesi i televizionit Michel Sarran ka lindur në Nogaro. [1]

  1. ^ "Nogaro. Michel Sarran : «Piloter ici, quel beau cadeau pour moi»". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)