Norman Mailer

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Norman Mailer
Norman Mailer 3a42824u.jpg
Ditëlindja:31 janar 1923
Vendlindja:New Jersey, SHBA
Ditëvdekja:10 nëntor 2007
Vendvdekja:New York
Pseudonim(e):Victoria Lucas
Kombësia:Amerikan
Zhanri:romane, drame, ese, novela

Norman Kingsley Mailer (New Jersey, 31 janar 1923New York City, 10 nëntor 2007) romansier, dramaturg, eseist dhe gazetar amerikan.

Romani më i njohur i tij është Të zdeshur dhe të vdekur, të cilën a ka shkruar nga përvoja në Lufta e dytë botërore. Ka shkruar biografi të përsonaliteteve të njohura, ndër të cilët ishin Pablo Picasso, Muhammad Ali, Lee Harvey Oswald dhe Marilyn Monroe. Biografia e jetësore e fundit është më interesantja, sepse në kaptinën e funditfundit shkruan se Marilynin e mbytën agjentët e CIA-s dhe FBI-së për shkak të lidhjs së tyre me Robertom F. Kennedyn.

Ishte laureat i shumë çmimeve letrare, ndër të tjera edhe dy herë i Çmimit Pulitzer.

Veprat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Të zdeshur dhe të vdekur, 1948.
 • Ëndrra amerikane
 • Përse jemi në Vijetnam
 • Tregimi i Oswaldit
 • Parku i kaprojve
 • Kënga e përgjakshme

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • The Norman Mailer Center
 • The Norman Mailer Society
 • Norman MailerIMDb
 • Transcript of interview with Ramona Koval, Edinburgh International Book Festival, August 2000 broadcast on The Book Show, ABC Radio National, November 12, 2007
 • "Superman Comes to the Supermarket,"[lidhje e vdekur] article by Norman Mailer on John F. Kennedy, Esquire magazine, November 1960
 • Andrew O'Hagan (Summer 2007). "Norman Mailer, The Art of Fiction No. 193". The Paris Review. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Sunday New York Times review by Lee Siegel of The Castle in the Forest
 • Norman Mailer on American Masters (PBS Broadcast)
 • Norman Mailer: The American (Documentary)
 • Norman Mailer's writing on The Huffington Post
 • A conversation with Norman Mailer (Minnesota Public Radio)
 • Norman Mailer and Günter Grass interviewed by Andrew O'Hagan at The New York Public Library, June 2007
 • Norman Mailer speech at UC Berkeley Vietnam Teach-In, 1965 (RealAudio) (via UC Berkeley Media Resources Center)
 • Joyce Carol Oates on Norman Mailer
 • Booknotes interview with Mailer on Oswald's Tale, June 25, 1995.