Jump to content

Novi Marof

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kisha në Novi Marof

Novi Marof (Nuovi Narof) është një qytezë në Kroacinë veriperëndimore, i vendosur në jug të Varazhdinit dhe në lindje të Ivanec, në qarkun Varazhdin. Shtrihet në kryqëzimin e rrugëve shtetërore D3 (nga jugu në veri) dhe D24 (nga perëndimi) dhe lidhet gjithashtu me autostradën A4, rrugën shtetërore D22 (nga lindja) dhe hekurudhën R201 .

Popullsia e komunës është 13,246 (regjistrimi 2011).

Në fund të shekullit XIX dhe në fillim të shekullit XX, Novi Marof ishte një kryeqytet qarku në qarkun Varazhdin të Mbretërisë së Kroacisë-Sllavonisë.[1] [2]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Memorial marker in Novi Marof
  2. ^ "16th annoversary of the death of European observers". Arkivuar nga origjinali më 13 mars 2016. Marrë më 25 janar 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)