Nuhi Matoshi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Nuhi Matoshi i lindur më 30.12.1946 në GmicëKamenicë, Dardanë,- 13.02.2018 në Gjilan, ishte regjisor shqiptar nga Kosova.


Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nuhi Matoshi shkollimin fillor dhe të mesem e kreu në Gjilan Në Fakultetn Filozofik, grupi gjuhë e letërsi. Ndërkohë që me hapjen e Studios së Teatrit, bashk me Sabedin Shahiqin u regjistruat dhe frekuentuar studimet për aktorë. [1]

Veprimtaria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në historikun e Teatrit të Gjilanit ai do të mbahet në mend si njëri prej atyre që hapën rrugë për themelet e skenës profesioniste. “Rreth viteve ‘70 të shekullit të kaluar Nuhi Matoshi bashkë me aktorin Sabedin Shahiqi, të shkolluar në Prishtinë, ndërmorën hapat e parë për aplikimin e njohurive profesionale në skenën e atyre viteve, por edhe në veprimtari të tjera në kulturë.[2] U Organizuan gara të recituesve në nivel të qytetit e rajonit dhe zgjodhën amatorë për nevojat e teatrit të këtushëm, filluan punë të programuar përmes këshillave artistike për hartim të repertorit dhe morën pjesë në garat e ndryshme të fushës skenike të atyre viteve, ku nisi jeta e mirëfilltë amatore teatrore, që mori përmasa të gjëra dhe bëri që Teatrit të Gjilani

 • Me Muharrem Qenën, realizuat shfaqjen e Edmond Morisit, “Pjata e drujtë”, ku interpretove kryepersonazhn në mënyrë brilante.
 • 1968Gjilan u punësua fiLlimisht si mësimdhënës në arsim ne fshatin Kishnapole, duke Udhetuar me biciklet si Migjeni, ndërkaq, Nuhiu dhe Sabedini, u punësuan në Teatrin e qytetit më 1971. Me kurajon e një të riu plot elan, more guximin dhe që në ditët e para more rolin e regjisorit
 • në shfaqjen “Familja e Peshkatarit” të Sylejman Pitarkës, duke e bartë edhe rolin kryesor, shfaqje kjo e cila pati kaq sukses e u prit me kaq interesim të madh, dhe për herë të parë në Teatër, “U thyen dyert” dhe u mbush salla me mbi 400 veta, sepse nuk kishte bileta për të gjithë. *Me sukses të plotë u inskena “Biletën e llotarisë” të Dionis Bubanit, komedi kjo e cila për një kohë të gjatë mbajti rekordin e numrit më të madh të reprizimeve, në tërë Kosovën, e trojet tjera etnke në ish shtetin që nuk është më.
 • Pati rol të rëndësishëm edhe në shfaqjen “Varret e Pafajshme” të Muharrem Shahiqit në regjinë e kolegut tënd, Sabedinit,
 • bëre regjinë e shfaqjes “Dasmë pa nuse” të Minush Jeros,
 • Shfaqjen për fëmijë “Ujku dhe shtatë edhat”, sikundër edhe me Dramën Serbe,
 • shfaqjen e “Nitës” së Josip Relës, dhe ndonjë tjetër.
 • Në vitin 1975, për arsyera personale e i pakënaqur me statusin në Teatrin e Qytetit të Gjilanit, kaloi ne RTP

Përgjatë karrierës së tij Matoshi do të linte gjurmë si regjisor në Radiotelevizionin e Prishtinës, tash Radiotelevizioni i Kosovës. Në vitet ’70 ishte në ekipin realizues si:

 • Asistent regjie në filmat televizivë: “Epoka para gjyqit”,
 • “E kafshoja terrin” nën regji të Ekrem Kryeziut,
 • “Kopshti i pleqërisë” nën regji të Skender Limanit,
 • “Binarët” nën regji të Faik Ymerit në produksionin “Gëzuar Vitin e Ri” më 1976, nën regji të Muharrem Qenës e të tjerë.

Në RTP po ashtu ishte regjisor i dokumentarëve “Festivali i Folklorit – Gllogovci”, “Ansambli muzikor nga Mushtishti” e “Bujku”.

 • Matoshi së fundmi ka luajtur edhe në filmin “Kësulat” me skenar të Jimi Tihovsit e regji të britanikut Alan Trow, që është dhënë premierë në tetor të vitit të kaluar.[3]

Puna[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

U punësua pas nje rikualifikimi ne ZagrebRTP, si asistenregjie ne programin kult-artistik RTP, ku punoi deri në mbyllje të këtij institucioni publik, më 1992, gjirove dhe krijove me qindra prezantime të SHKA-ve të Kosovës, sikundër që edhe në “Bunker” të televizionit të patën ngelë mbi 30 orë program i gatshëm i xhiruar me ansamblet e këngëve dhe valleve anë e kënd Shqipërisë. Në ndërkohë pas okupimit të institucioneve tona, xhiroI një video-kasetë me solistët vokalë më të njohur kosovarë, e të angazhuan edhe në disa role në Teatrin e Gjilanit, ndërkaq që punë të rregulltë nuk pate më deri sa u pensionua. Ishe kaq principiel e kokëfortë në parimet ta, sa nuk iu përkule askujt, ndonëse me një sens të lindur artistik, me dell për regjie e aktrim. Figura artistike për ato vite sa punove, u kompletua me krijime vërtetë të një niveli e cilësie të lartë artistike. Vdiç me 13.02.2018.La pas treshigimtarë dy djemë dhe dy vajza .

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ [1]Nuhi Matoshi – krijues me sens të lindur artistik
 2. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 8 janar 2020. Marrë më 16 shkurt 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ [2] Arkivuar 8 janar 2020 tek Wayback Machine NUHI MATOSHI


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]