Nusja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Nusja
Arkivi i filmit
Titulli shqip Nusja
Origjinali Nusja
Gjuha origjinale Shqip
Ekipi realizues
Prodhuesi i filmit:
Aktorë kryesorë

"Nusja" është film shqiptar i vitit 1980 me regji nga Gezim Erebara, skenar Agim Gjakova, muzikën kompozoi Aleksander Lalo, kurse producent ishte Shqipëria e re.

Përmbajtja e filmit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shqipëria e Veriut në 1911. Sadik Aliaj marton të birin Baliun me Bardhën e cila në të vërtetë dashuron Sokol Demën të cilit i ka premtuar martesë por që turqit e kanë futur në burg. Natën e Martesës Bardha i tregon Baliu sekretin e saj. Ky rrëfim i prerë dhe i pazakontë e ve Baliun në dilemë: ose ta vrasë nusen siç e do kanuni ose ta dorëzojë tek prindërit e Sokol Demës.

Aktorët dhe rolet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]