ORDO Store

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
ORDO Store
Njohur më parë siordo.store (2020–2021)
LlojiKompani private
Industria
 • Shitje online
Themeluar nëmars 5, 2020; 4 vite më parë (2020-03-05) në Tirana, Albania
Themeluesit
 • Xhesilda Zgjupa
 • Nertil Qatja
Zyrat qendroreTirana, Albania
Njerëzit kyç
Xhesilda Zgjupa (CEO) Nertil Qatja (COO)
ShërbimetWorldwide
Numri i punëtorëve
10 (2021)
Faqja e internetit

ORDO Store është një kompani shqiptare e shitjeve online me pakicë të veshjeve për femra dhe meshkuj.[1][2] Kompania operon kryesisht në internet.[3][4] Kompania shet mbi 100 marka të njohura nga e gjithë bota dhe dërgon në të gjitha vendet nga qendra e përmbushjes në Europë.[5][6] ORDO Store është shumë i njohur për përdorimin e marketingut në mediat sociale, veçanërisht në Instagram.[7][8][9]

Historiku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

ORDO Store u themelua në vitin 2020 nga Xhesilda Zgjupa dhe Nertil Qatja të cilët shërbejnë përkatësisht si chief executive officer dhe chief operating officer.[9][10] Në vitin 2020 kompania u regjistrua si tatimpagues në shtetin Shqiptar si ordo.store dhe në vitin 2021 kompania u riemërua si ORDO Store.[11] ORDO Store hapi vendndodhjen e parë në Tiranë, Shqipëri për shitjen e produkteve në vitin 2021.[12][13][14] Kompania ka një vendndodhje fizike për zyrën pranë Bulevardit Gjergj Fishta dhe një vendndodhje për magazinën pranë rrugës Niko Avrami.[15][16]

Në vitin 2021, ORDO Store u zgjerua në veshje për meshkuj me lëshimin e linjës së tyre ORDO Men Arkivuar 22 tetor 2022 tek Wayback Machine.[17][18] Falë bashkëpunimeve te suksesshme me brandet më në zë të momentit kompania sjell trendet më të fundit për klientët.

ORDO Store ka sjell risi për tregun në Shqiperi dhe Kosovë duke qenë ndër kompanitë e para në të cilën klientët mund të bëjnë blerje online duke përdorur kartë krediti/debiti ose direkt nëpërmjet PayPal.[19][20]

Kompania njihet edhe si kompania e parë online në Shqipëri e cila pranon pagesa me kriptovaluta pas marrëveshjes me Coinbase.[21][22][23]

Menaxhimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

ORDO Store drejtohet nga Xhesilda Zgjupa, themeluesja e biznesit. Kompania sot ofron shërbimin në të gjithë botën sa i përket dërgesave pas marveshjes me Postën Shqiptare dhe FedEx. Të gjitha dërgesat nisen drejt destinacioneve nga magazina në qytetin e Tiranës.[24][25]

Iniciativa[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2022 Xhesilda nis një iniciativë "We stand with WOMEN" për të ndihmuar gratë në mbarë botën duke mbledhur donacione në platformën ORDO Store dhe duke e dërguar në UN Women.[26][27]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "ORDO Store | company". gvcoriovallum.nl (në anglisht). Marrë më 2021-10-19.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)[lidhje e vdekur]
 2. ^ "Registered number" (PDF). Qendra Kombetare e Biznesit National Business Center. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 22 tetor 2022. Marrë më 26 tetor 2022.
 3. ^ "Si te ngresh nje kompani ne fashion si ORDO store – AOBLE". AOBLE (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 24 tetor 2022. Marrë më 2022-10-24.
 4. ^ Eritor VOP (2022-10-24). "A company finally accepted some different payment methods". VOP Today News (në anglishte amerikane). Marrë më 2022-10-23.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 5. ^ "About Us Shipping & Delivery". ORDO Store (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 24 tetor 2022. Marrë më 2022-10-24.
 6. ^ admini (2020-07-24). "ORDO Store sjell veshjet e modes së vjeter qe u rikthyen me buje". Marrë më 2022-10-24.
 7. ^ "How and why ORDO Store company is online | ORDO NEWS". ORDONews (në anglishte amerikane). 2021-09-14. Marrë më 2022-10-19.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 8. ^ "ORDO Store is a verified company and rated "Great" with 4.2 / 5 on Trustpilot". Trustpilot (në anglishte amerikane). Marrë më 2022-10-23.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 9. ^ a b "ORDO Store: What we do not know a year after opening". VOP Today News (në anglishte amerikane). 2021-09-15. Marrë më 2022-10-24.
 10. ^ "Government document" (PDF). Qendra Kombetare e Biznesit National Business Center. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 22 tetor 2022. Marrë më 26 tetor 2022.
 11. ^ "Drejtoria e pergjithshme e Tatimeve efiling.tatime.gov.al". efiling.tatime.gov.al. Marrë më 2022-10-24.
 12. ^ "ORDO Store (@ordostore.co.uk) download instagram stories highlights, photos, videos - ImgInn.com". imginn.com (në anglisht). Marrë më 2022-10-22.
 13. ^ "A great strategy to follow: What is ORDO Store in Albania". INOVA Fashion (në anglishte amerikane). 2021-01-22. Arkivuar nga origjinali më 20 tetor 2022. Marrë më 2022-10-19.
 14. ^ "Financial report 2021-best month" (PDF). 2021 Financial Report - ORDO Store (në anglisht). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 22 tetor 2022. Marrë më 26 tetor 2022.
 15. ^ "ORDO Store · 8RF6+64J, Qarku i Tiranës, Tiranë 1060, Shqipëri". ORDO Store · 8RF6+64J, Qarku i Tiranës, Tiranë 1060, Shqipëri. Marrë më 2022-10-29.
 16. ^ "ORDO Warehouse · Rruga Niko Avrami 38, Tiranë, Shqipëri". ORDO Warehouse · Rruga Niko Avrami 38, Tiranë, Shqipëri. Marrë më 2022-10-29.
 17. ^ "What ORDO Store presents in their mens line". www.njoftime.com (në anglisht). Marrë më 2022-10-24.
 18. ^ "INOVA Fashion - ULTRA Fast fashion | Over 100+ brands". INOVA Fashion (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 24 tetor 2022. Marrë më 2022-10-24.
 19. ^ "A Simple and Safer Way to Pay and Get Paid". www.paypal.com (në anglisht). Marrë më 2022-10-29.
 20. ^ "ORDO Store - Apps on Google Play". play.google.com (në anglisht). Marrë më 2022-10-29.
 21. ^ "ORDO Store will support crypto payments | ORDO NEWS" (në anglishte amerikane). 2021-11-22. Marrë më 2022-10-22.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 22. ^ "A company finally accepted some different payment methods". VOP Today News (në anglishte amerikane). Marrë më 2022-10-24.
 23. ^ "Coinbase - Buy and Sell Bitcoin, Ethereum, and more with trust". www.coinbase.com (në anglisht). Marrë më 2022-10-27.
 24. ^ "Shërbim Postar Ekspres i Jashtëm (EMS)". www.postashqiptare.al. Marrë më 2022-10-29.
 25. ^ Service impacts, (as of October 24th, 2022). "FedEx International Priority Freight and FedEx International Priority" (në anglisht).{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Emra shifrorë: lista e autorëve (lidhja) Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja) Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 26. ^ "ORDO Store WOMEN program". ORDO Store (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 24 tetor 2022. Marrë më 2022-10-27.
 27. ^ "Protect and empower women and girls in Ukraine and neighbouring countries". donate.unwomen.org (në anglisht). Marrë më 2022-10-22.

Faqe të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]