Jump to content

Objektet astronomike

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Asteroid Ida with its own moonMimas, a natural satellite of Saturn
Planet Jupiter, a gas giant
The Sun, a G-type starStar Sirius A with white dwarf companion Sirius B
Black hole (artist's animation)Vela pulsar, a rotating neutron star
Globular star clusterPleiades, an open star cluster
The Whirlpool galaxyAbel 2744, Galaxy cluster
The Hubble Ultra-Deep Field 2014 image with an estimated 10,000 galaxiesMap of galaxy superclusters and filaments
Përzgjedhje e objekteve astronomike.

Një objekt astronomik ose trup qiellor është një entitet fizik natyror, bashkësi, ose një strukturë që shkenca aktuale ka treguar se ekziston në universin e dukshëm.[1] Termi objekt astronomik, ndonjëherë, zëvendësohet me trup astronomik. Zakonisht, një trup astronomik (qiellor) i referohet një strukture të vetme, të bashkuar që është e lidhur së bashku nga graviteti (dhe nganjëherë nga elektromagnetizmi). Shembujt përfshijnë asteroidet, hënat, planetët dhe yjet. Objektet astronomike janë struktura të lidhura gravitacionale që janë të lidhura me një pozicion në hapësirë, por mund të përbëhet nga më shumë objekte apo trupa astronomike të pavarura. Këto objekte janë nga planetë të vetëm në grupe yjesh, nebulae apo gjithë galaktikat. 

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Task Group on Astronomical Designations from IAU Commission 5 (prill 2008). "Naming Astronomical Objects". International Astronomical Union (IAU). Arkivuar nga origjinali më 2 gusht 2010. Marrë më 4 korrik 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra shifrorë: lista e autorëve (lidhja)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Objektet Astronomike – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale