Oblika

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Flag of Albania.svg Oblika
Emri:
Qarku:
Rethi:
Komuna: -
Kryeplak: -
Popullsia: -
Kodi telefonik: -
Lartësia mbidetare: -
Gjerësia gjeografike: -
Gjatësia gjeografike: -
Web-faqe: s'ka

Oblika është një fshat në Komunën Ana-MalitRrethit të Shkodrës.

Emërtimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas gjuhëtarit Rrota toponimi ka prejardhje latine nga obliquus, tërthor, e tërthortë.[1]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përmendet për herë të parë në aktet e 1398 Oblich, e më vonë shpesh si fshat, pronari, dhe paesium. Spas kallëzimeve të priftit Duklan, mbreti bullgar Samueli në vitin 998 rrethoi dhe kapi princi serb Vladimir pranë fortesës bizantine Obliquus.[2]


Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Rrota, Justin (2006). Gjuha e shkrueme ase vërejtje gramatikore. Shkodër: Botime Françeskane. f. 43. ISBN 99943-696-9-5. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Shuflaj, Milan (2004) [1925]. Serbët dhe shqiptarët. Përkthyer nga Hasan Çipuri. Tiranë: Toena. f. 11. ISBN 99927-1-854-4. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)