Oliveri dhe Shoket

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Oliveri dhe Shoket

{{{titulli}}}
Viti 1988
Regjia George Scribner
Prodhimi {{{producenti}}}
Skenari Jim Cox
Tim Disney
James Mangold
Bazuar në {{{bazuar në}}}
Në rolet kryesore Joey Lawrence
Billy Joel
Natalie Gregory
Dom DeLuise
Cheech Marin
Bette Midler
Robert Loggia
Richard Mulligan
Roscoe Lee Browne
Sheryl Lee Ralph
Muzika J.A.C. Redford
Kinematografia {{{kinematografia}}}
Montazhi {{{cutter}}}
Studioja kinematografike Walt Disney Pictures
Walt Disney Feature Animation
Shpërndarë nga Buena Vista Pictures
Data e daljes në kinema 18 nëntor 1988
Kohëzgjatja 73 minuta
Shteti Flag of United States.svg SHBA
Gjuha Anglisht
Vlerësimi {{{vlerësimi}}}
Buxheti {{{buxheti}}}
Fitimet {{{fitimet}}}
Paraprihet nga {{{I_parapritur_nga}}}
Pasohet nga {{{I_ndjekur_nga}}}

Oliveri dhe Shoket (angleze: Oliver & Company) është një film i animuar amerikan i vitit 1988 nga regjisori George Scribner. Filmi u shpërndarë nga studio Disney dhe shfaqur për herë të parë në ShBA me 18 nëntor 1988.

Dubluesët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Roli Aktori
Oliver Joey Lawrence
Dodger Billy Joel
Tito Cheech Marin
Einstein Richard Mulligan
Francis Roscoe Lee Browne
Rita Sheryl Lee Ralph
Fagin Dom DeLuise
Roscoe Taurean Blacque
DeSoto Carl Weintraub
Sykes Robert Loggia
Jenny Natalie Gregory
Winston William Glover
Georgette Bette Midler
Old Louie Frank Welker

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]