Jump to content

Open Street Map

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ndihmoni që kjo pjesë dhe pjesa OpenStreetMap të bashkohen në një artikull të vetëm. {{{2}}}


OpenStreetMap (OSM) është një projekt bashkëpunues për të krijuar hartën e botës, që mund të modifikohet lehtazi nga të gjithë. OSM konsiderohet si një shembull i spikatur i informacionit gjeografik të siguruar në mënyrë vullnetare. Krijuar nga Steve Coast në Mbretërinë e Bashkuar në vitin 2004, u frymëzua nga suksesi i Wikipedia-s dhe nga epërsia e hartave të liçensuara në UK dhe vende të tjera.[1] Që prej atij viti, numri i përdoruesve të regjistruar ka arritur 2 milionë, të cilët mund të mbledhin të dhëna nga inspektime panuale, pajisje GPS dhe burime të tjera të lira. Këto të dhëna publikohen në vijim nën licensën ODL - Open Database License. Ndërfaqja online mbështetet nga OpenStreetMap Foundation, një organizatë jo-fitimprurëse të regjistruar në Angli dhe Uells.

Steve Coast- krijuesi (2009)

Produksioni i Hartës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Të dhënat mblidhen nga vullnetarë që realizojnë inspektime në terren duke përdorur pajisje si njësi portabël GPS, kamerë dixhitale apo regjistrues zëri. Të dhënat më tej shtohen në databazën e OpenStreetMap.

Programe për editimin e hartave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përditësimi i hartave mund të bëhet duke përdorur redaktorin e parazgjedhur të shfletuesit, një aplikacion HTML5 me anë të d3.js.

Harta e Tiranës shkarkuar nga OpenStreetMap.org
WebfaqjaOpenStreetMap.org
Tipi i faqesHartografia
Regjistrimkërkohet për kontribuesit
PronariOpenStreetMap Community
Krijuar ngaSteve Coast
Lëshuar më1 korrik, 2004

OpenStreetMap (OSM) është një projekt virtual bashkëpunues me qëllim krijimin e hartës botërore së redaktueshme nga të gjithë.

Hartat krijohen me anë të të dhënave të marra nga paisje portable GPS, fotografimi ajror, burime të tjera për përdorim publik apo edhe nga njohuria lokale. Si imazhet ashtu edhe grafikat vektoriale mund të shkarkohen nën liçensën Open Database License.[2]

OpenStreetMap është krijuar nën shëmbullin e Wikipedias; edhe këtu hartat që shfaqin karakteristika të ndryshme, butoni i mirënjohur 'Redakto' dhe historia e plotë e redaktimeve ruhen dhe mirëmbahen. Përdoruesit e regjistruar mund të ngarkojnë regjistëra GPS dhe të redaktojnë të dhënat vektoriale me anë të mjeteve të vëna në dispozicion.

State of the Map[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që nga viti 2007, komuniteti OSM ka mbajtur një konferencë vjetore, ndërkombëtare të quajtur State of the Map në qytetet e mëposhtme:
2007 – Manchester, UK
2008 – Limerick, Irlandë
2009 – Amsterdam, Hollandë
2010 – Girona, Spanjë
2011 – Denver, Shtetet e Bashkuara
2012 – Tokio, Japoni
2013 – Birmingham, UK
2014 – Buenos Aires, Argjentinë
2015 – (nuk ka pasur konferencë)
2016 – Bruksel , Gjilan

Gjendja e hartës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndihmë humanitare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në OPM mundet që të editojë qdokush , pra është e hapur për të gjithë . Evetmja që duhet të bëni është të hapni një llogari dhe ta shijoni editimin e qytetit tuaj , lagjes apo fshatit .

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ http://www.openstreetmap.org/
  2. ^ RWeait (12 shtator 2012). "OpenStreetMap data license is ODbL v1.0". OSM Foundation. Marrë më 5 nëntor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Website zyrtar