Operacioni Deliberate Force

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një avion F-16C i Forcave Ajrore të SHBA-së kthehet në Aviano AB, Itali, nga një mision në mbështetje të sulmeve ajrore të NATO-s kundër Ushtrisë së Republika Srpska.

Operacioni Forca e Qëllimshme (anglisht: Operation Deliberate Force) ishte një fushatë e qëndrueshme ajrore e kryer nga Organizata e Traktatit të Atlantikut të Veriut (NATO), në bashkëpunim me operacionet tokësore të Forcave të Mbrojtjes së Kombeve të Bashkuara (UNPROFOR), për të minuar aftësinë ushtarake të Ushtrisë së Republikës Srpska (VRS), e cila kishte "Kërcënoi dhe sulmoi" "zonat e sigurta" të përcaktuara nga OKBBosnje dhe Hercegovinë gjatë Luftës së Bosnjës me gjenocidin e Srebrenicës dhe masakrat e Markale, duke përshpejtuar ndërhyrjen. Granatimi i tregut të Sarajevës më 28 gusht 1995 nga VRS konsiderohet të jetë faktori nxitës i menjëhershëm pas vendimit të NATO-s për të nisur operacionin.

Operacioni u krye midis 30 gushtit dhe 20 shtatorit 1995, duke përfshirë 400 avionë dhe 5000 personel nga 15 vende. E komanduar nga admirali Leighton W. Smith Jr., fushata goditi 338 objektiva serbë të Bosnjës, shumë prej të cilave u shkatërruan. Në përgjithësi, 1026 bomba u hodhën gjatë operacionit, 708 prej të cilave ishin të drejtuara me saktësi. Në 19 raste, municionet e uraniumit të varfëruar u përdorën kundër objektivave rreth Sarajevës dhe Han Pijesakut.

Fushata e bombardimeve ishte gjithashtu përafërsisht kufitare në kohë me Operacionin Mistral 2, dy ofensiva ushtarake të lidhura të Ushtrisë Kroate (HV), Ushtrisë së Republikës së Bosnje dhe Hercegovinës (ARBiH) dhe Këshillit Kroat të Mbrojtjes (HVO) të nisura në perëndim. Bosnjë.

Fushata hoqi gjithashtu rrethimin e Sarajevës që çoi në rrugën për një zgjidhje të negociuar.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]