Ottavio Bugatti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ottavio Bugatti
Të dhënat personale
Data e lindjes25 shtator 1928
Vendi i lindjesLentate sul Seveso, Italia
Data e vdekjes13 shtator 2016
Gjatësia1,70 m (5 ft 7 in)
PozicioniPortier
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1949–1951Seregno36+?(-?)
1951–1953SPAL72(-87)
1953–1961Napoli256(-329)
1961–1965Inter25(-15)
Ekipi kombëtar
1952–1958Italia7(-13)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Ottavio Bugatti (25 shtator 1928 – 13 shtator 2016) ishte futbollist italian i cili ka luajtur si portier [1]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjastë karrierës së tij në Inter, ai ka fituar Kampioninatin italian dy herë.

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ottavio ka përfaqësuar Italinë shtatë herë. Ai po ashtu e ka përfaqësuar kombëtaren edhe në lojërat olimpike verore 1952.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 9 tetor 2016. Marrë më 17 shtator 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)