Ouville-la-Rivière

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Stampa:Komunë në Francë

Ouville-la-Rivière është një komunëFrancë. Ouville-la-Rivière bën pjesë në departamentin Seine-Maritimerajonit Normandie. Komuna ka një popullsi prej 518 banorë dhe sipërfaqe 6.34 km².

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo kufizohet Varengeville-sur-Mer në veri-lindje, Longueil në veri, Saint-Denis-d'Aclon në jug-perëndim, Ambrumesnil në jug-lindje dhe Offranville në lindje.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1793422—    
1800469+11.1%
1806485+3.4%
1821484−0.2%
1831603+24.6%
1836634+5.1%
1841621−2.1%
1846637+2.6%
1851653+2.5%
1856682+4.4%
1861693+1.6%
1866638−7.9%
1872630−1.3%
1876666+5.7%
1881668+0.3%
1886628−6.0%
1891607−3.3%
1896599−1.3%
1901606+1.2%
1906608+0.3%
1911603−0.8%
1921596−1.2%
1926616+3.4%
1931649+5.4%
1936609−6.2%
1946650+6.7%
1954691+6.3%
1962674−2.5%
1968642−4.7%
1975645+0.5%
1982609−5.6%
1990634+4.1%
1999602−5.0%
2004590−2.0%
2006592+0.3%
2007580−2.0%
2008568−2.1%
2009556−2.1%
2010549−1.3%
2011546−0.5%
2012537−1.6%
2013527−1.9%
2014518−1.7%

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]