Saint-Denis-d'Aclon

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Stampa:Komunë në Francë

Saint-Denis-d'Aclon është një komunëFrancë. Saint-Denis-d'Aclon bën pjesë në departamentin Seine-Maritimerajonit Normandie. Komuna ka një popullsi prej 136 banorë dhe sipërfaqe 2.42 km².

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo kufizohet Ouville-la-Rivière në veri-lindje, Longueil në veri, Le Bourg-Dun në perëndim, Avremesnil në jug-perëndim dhe Ambrumesnil në lindje.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1793100—    
1800162+62.0%
1806175+8.0%
1821101−42.3%
1831143+41.6%
1836159+11.2%
1841158−0.6%
1846157−0.6%
1851154−1.9%
1856153−0.6%
1861174+13.7%
1866156−10.3%
1872143−8.3%
1876155+8.4%
1881152−1.9%
1886164+7.9%
1891160−2.4%
1896168+5.0%
1901189+12.5%
1906193+2.1%
1911207+7.3%
1921166−19.8%
1926183+10.2%
1931154−15.8%
1936158+2.6%
1946159+0.6%
1954178+11.9%
1962184+3.4%
1968209+13.6%
1975271+29.7%
1982274+1.1%
1990235−14.2%
1999196−16.6%
2006179−8.7%
2007177−1.1%
2008175−1.1%
2009171−2.3%
2010162−5.3%
2011153−5.6%
2012144−5.9%
2013140−2.8%
2014136−2.9%

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]