Pëllumbi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pëllumbi shkëmbor në fluturim
Skeda:Pulla postare shqiptare. Pëllumbat postierë.jpg
Pëllumbat postierë
Pëllumbat e Sarajevës

Pëllumbi ose pëllumbat paraqesin grupin e familjes së shpendëve Columbidae dhe rendin Columbiformes, e cila përfshin rreth 42 gjini dhe 310 lloje. Prandaj fjala "columbine" i referohet pëllumbave. Ata kryesisht ushqehen me fara, fruta dhe bimë. Kjo familje e shpendëve shtrihet në mbarë botën, por më së shumti në rajonin e njohur si Indomalaya dhe Australazia. Pëllumbat janë grupi i shpendëve më të përhapur në botë.

Fjala angleze Pigeon (Pëllumb) është një fjalë franceze me prejardhje nga gjuha latine pipio, që d.m.th. zogth,[1] ndërsa fjala dove (pëllumb) është fjalë protogjermane e cila i referohet fluturimit të zogjve.[2]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Harper, Douglas. "pigeon". Online Etymology Dictionary. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Harper, Douglas. "dove". Online Etymology Dictionary. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Për lexim të mëtejshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Blechman, Andrew, Pigeons: The Fascinating Saga of the World's Most Revered and Reviled Bird (Grove Press 2007) ISBN 978-0-8021-4328-0978-0-8021-4328-0
  • Gibbs, Barnes and Cox, Pigeons and Doves (Pica Press 2001) ISBN 1-873403-60-71-873403-60-7

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Pëllumbat – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale