Pëllumbi i pyllit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Stock Pigeon
Klasifikimi shkencor
Mbretëria:
Filumi:
Klasa:
Rendi:
Familja:
Gjinia:
Lloji:
C. oenas
Emri binomial
Columba oenas
Linnaeus, 1758

Pëllumbi i pyllit (anglisht: Stock pigeon; Latin: Columba oenas) është një lloj shpendi në familjen Columbidae, gjinia e pëllumbave. Ndryshe njihet edhe si Pëllumbi i zgavrave sepse qerdhet e tij i ndërton në zgavrat e trungjeve të drunjëve e lisave të vjetër. [1]

Gjatësia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

32–34 cm, krahët e hapur: 63–69 cm.

Përshkrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si dhe dy speciet e tjera të pëllumbave - pëllumbi i shkëmbit (Columbia livia) dhe gugashi (Columba palumbus) - pëllumbi i pyllit (Columba oenas) është përgjithësisht gri me fundet e krahëve në gjyrë të zezë dhe me një njollë të gjelbër në qafë. Por nuk ka pulla të bardha në krahë dhe as në qafë si pëllumbat e shkëmbit. Mund të ndeshen në tufa të mëdha, por në përgjithësi tufat e tyre janë më të vogla në numër se sa në rastin e pëllumbave të tjerë.

Përhapja dhe habitati[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Megjithëse i njohur si shpend i fushave dhe parqeve, ndeshet thuajse po aq shpesh edhe në shkëmbinj e në bregdet.

Riprodhimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Columba oenas

Foletë i ndërton në zgavrat e pemëve dhe në të çarat e shkëmbinjve. Lëshon dy vezë në mars, por edhe më pas. Të dy prindërit marrin pjesë në ngrohjen e vezëve, proces i cili zgjat 16-18 ditë. Të vegjlit fluturojnë pas katër javësh.

Ushqimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kryesisht bimor me bazë drithërash, farash, gjethesh jeshile, rrënjësh, etj.

Pellumbat zakonish i bejn 2 vez ata bejn vez 6 her ne vit dhe diten e par kur e bejn vezen ata ja fillojn ngrohjes tek veza dhe te pasnesern e bejn edhe vezen e dyt dhe pas 17 dit ngrohje qel zogu i par dhe te nesermen qel edhe zogu i dyt dhe ata ne 3 ditet e para ata duhet ushqyer pellumbat e medhenje me buk dhe pas tri ditesh ne dieten e zogut fusin grur miser dhe fara te ndryshme

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Gibbs, David; Eustace Barnes; John Cox. Pigeons and Doves: A Guide to the Pigeons and Doves of the World. United Kingdom: Pica Press. fq. 624. ISBN 1-873403-60-7. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)