Përkujtimorja e paqes në Hiroshima

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Përkujtimorja e paqes në Hiroshima
(Genbaku Dome)
UNESCO World Heritage Site
Referenca775

Përkujtimorja e paqes në Hiroshima (広島平和記念碑 Hiroshima Heiwa Kinenhi?),zakonisht e quajtur edhe si Kupa e Bombës Atomike ose Kuba e Bombës-A (原爆ドーム Genbaku Dōmu?) është pjesë e Parkut të Përkujtimit të Paqes në Hiroshimë të Japonisë dhe u caktua një vendi i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s në vitin 1996. Rrënimi shërben si një përkujtim për njerëzit që u vranë në bombardimet atomike të Hiroshimës më 6 gusht 1945. Mbi 70,000 njerëz u vranë menjëherë dhe 70,000 të tjerë pësuan lëndime fatale nga rrezatimi.[1]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndërtesa e sallës së ekspozitës së produkteve fillimisht ishte projektuar nga arkitekti çek Jan Letzel. Dizajni përfshinte një kupolë të veçantë në pjesën më të lartë të ndërtesës. Ajo u përfundua në prill 1915 dhe u emërua "Ekspozita Tregtare e Prefekturës Hiroshima" (Hiroshima Prefectural Commercial Exhibition). Ajo u hap zyrtarisht për publikun në gusht të atij viti. Në vitin 1921, emri u ndryshua në "Salla e Ekspozitave të Produkteve të Prefekturës Hiroshima" (Hiroshima Prefectural Products Exhibition Hall), dhe përsëri, në vitin 1933, në "Salla e Promovimit Industrial të Prefekturës Hiroshima" (Hiroshima Prefectural Industrial Promotion Hall). Ndërtesa ishte e vendosur në rrethin e biznesit të afërt pranë urës Aioi dhe u përdor kryesisht për ekspozita artistike dhe edukative.[2]

Bombardimet atomike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në 8:15 të mëngjesit më 6 gusht 1945, Little Boy - bomba e parë atomike që do të përdorej në luftë - u hodh nga Forcat Ajrore të Ushtrisë së Shteteve të Bashkuara nga Enola Gay, një bombardues B-29. Forca e bombës atomike zhduki në mënyrë efektive qytetin e Hiroshimas, Japoni.[3]

Vend i Trashëgimisë Botërore të UNESKO-s[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në dhjetor të vitit 1996, Dome Genbaku ishte regjistruar në Listën e Trashëgimisë Botërore të UNESKO-s bazuar në Konventën për Mbrojtjen e Trashëgimisë Kulturore dhe Natyrore të Botës. Përfshirja e saj në listën e UNESCO-s bazohej në mbijetesën e saj nga një forcë shkatërruese (bombë atomike), përdorimi i parë i armëve bërthamore në një popullatë njerëzore dhe përfaqësimi i saj si një simbol i paqes.

Delegatët në Komitetin e Trashëgimisë Botërore nga Kina dhe Shtetet e Bashkuara kishin rezerva lidhur me konfirmimin e memorialit si një Vend i Trashëgimisë Botërore. Kina përmendi mundësinë që monumenti mund të përdoret për të zvogëluar faktin se vendet e viktimave të agresionit të Japonisë pësuan humbjet më të mëdha të jetës gjatë luftës dhe Shtetet e Bashkuara deklaruan se mbajtja e një memoriali në një vend lufte do të eliminonte kontekstin e nevojshëm historik. Shtetet e Bashkuara u distancuan nga vendimi.[4]

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pamja 180 ° e Parkut të Memorialit të Hiroshimës. Dome Genbaku mund të shihet në qendër në të majtë të imazhit. Synimi origjinal i bombës ishte Ura Aioi në formë "T" e parë në të majtën e imazhit.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "原爆ドーム" [A-Bomb Dome]. Nihon Daihyakka Zensho (Nipponika) (në japonisht). Tokyo: Shogakukan. 2012. OCLC 153301537. Arkivuar nga origjinali më 25 gusht 2007. Marrë më 18 shtator 2012.
  2. ^ Logan, William (2008). Places of Pain and Shame: Dealing with 'Difficult Heritage'. Routledge. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Schofield, John and Cocroft, Wayne, red. (2009). A Fearsome Heritage: Diverse Legacies of the Cold War. Left Coast Press. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e redaktorëve (lidhja)
  4. ^ WH Committee: Report of the 20th Session, Merida 1996

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]