Jump to content

Pallati i Fontainebleau

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pallati i Fontainebleau
Emri amëtar
frëngjisht: Château de Fontainebleau
Koordinatat48°24′08″N 02°42′02″E / 48.40222°N 2.70056°E / 48.40222; 2.70056
Emri zyrtar: Pallati dhe Parku Fontainebleau
LlojiKulturor
Kriteretii, vi
Përcaktuar1981 (mbledhja e 5-të)
Nr. i referencës160
Rajoni UNESCOEvropë dhe Amerikë e Veriut
Pallati i Fontainebleau is located in Earth
Pallati i Fontainebleau (Earth)

Pallati i Fontainebleau ( /fɒntɪnˌbləʊ/;[1] shqiptimi frëngjisht: [fɔ̃tɛnblo][1]) ose Château de Fontainebleau është i vendosur 55 kilometres (34 mi) në juglindje të qendrës së Parisit, dhe është një nga pallatet mbretërore më të mëdha franceze. Kështjella mesjetare dhe më vonë château ishte rezidenca e mbretërve të Francës nga Louis VII deri tek Napoleonit III. Napoleon I e la fronin e tij atje para se të dëbohej në Elba. Sot, pallati është një muze kombëtar dhe Vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, që gjendet në komunën e Fontainebleau.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pallati mesjetar (shekulli XII-të)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Oborri Oval, me kullën donjon mesjetare, një pjesë e kështjellës origjinale ku banesat e mbretit ishin të vendosura, në qendër.
Galeria e Francis I, që lidh apartamentet e Mbretit me faltoren, e zbukuruar midis viteve 1533 dhe 1539. Ajo paraqiti stilin italian të Rilindjes në Francë.

Regjistri më i hershëm i një kështjelle të fortifikuar në Fontainebleau daton në vitin 1137.[2] U bë një vendbanim i preferuar dhe vendbanim i gjuetisë së Mbretërve të Francës për shkak të lojërave të bollshme dhe shumë burimeve në pyllin përreth. Ajo e mori emrin nga një prej burimeve, burimi i de Bliaud, i vendosur tani në kopshtin anglez, pranë krahut të Louis XV. [3] Ajo është përdorur nga Mbreti Louis VII, për të cilin Thomas Becket e shenjtëroi kishën në vitin 1169; nga Filipi Augustus; nga Louis IX, apo Shën Louis, i cili ndërtoi një spital dhe një manastir, Couvent des Trinitaires, pranë kalasë; dhe nga Philippe le Bel, i cili u lind dhe vdiq në kështjellë.

Pallati i Rilindjes së Francis I (1528-1547)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në shekullin e 15-të disa modifikime dhe zbukurime u bënë në kështjellë nga Isabeau i Bavarisë, gruaja e mbretit Charles VI, por struktura mesjetare mbeti e paprekur deri në mbretërimin e Francis I (1494-1547). Ai urdhëroi arkitektin Gilles le Breton që të ndërtonte një pallat në stilin e ri të Rilindjes, të importuar kohët e fundit nga Italia. Le Breton ruajti kullën e vjetër mesjetare, ku ishin të vendosura banesat e Mbretit, por e inkorporoi atë në stilin e ri të Rilindjes në Cour Ovale, ose Oborrin Oval, i ndërtuar mbi themelet e kështjellës së vjetër. Ai përfshinte monumentin Porte Dorée, si hyrja e saj jugore, si dhe një palë shkallë monumentale të rilindjes, portique de Serlio, për të dhënë akses në apartamentet mbretërore në anën veriore.

Duke filluar në rreth viti 1528, Francis ndërtoi Galerinë Francis I, e cila lejoi që ai të kalonte direkt nga apartamentet e tij në kishën e Trinitaires. Ai solli arkitektin Sebastiano Serlio nga Italia dhe piktorin fiorentin Giovanni Battista di Jacopo, i njohur si Rosso Fiorentino, për të dekoruar galerinë e re. Një tjetër piktor italian, Francesco Primaticcio nga Bolonja, ("Primatice" në frëngjisht) u bashkua më vonë në dekorimin e pallatit. Së bashku, stili i tyre i zbukurimit u bë i njohur si Shkolla e parë e Fontainebleau. Kjo ishte galeria e parë e madhe e zbukuruar, e ndërtuar në Francë. Në përgjithësi, nga Fontainebleau, rilindja u prezantua në Francë.[4]

Rreth vitit 1540, Francis filloi një tjetër shtesë të madhe në kështjellë. Duke përdorur tokën në anën lindore të kasolleve të blera nga rendi i Trinitaires, ai filloi të ndërtojë një shesh të ri ndërtesash rreth një oborri të madh. Ajo u mbyll në veri nga krahu i ministrave, në lindje nga krahu i Ferrare, dhe në jug me një krah që përmban galerinë e re të Ulysees. Kështjella ishte e rrethuar nga një park i ri në stilin e kopshtit të Rilindjes italiane, me pavionet dhe "Grotto"-n e parë në Francë. Primaticcio krijoi më shumë murale monumentale për galerinë e Ulysses[5]

Pallati i Henrit II dhe Catherine de' Medici (1547-1570)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shkallët në formë të patkoit të kalit, të ndërtuara fillimisht për Henry II nga Philibert Delorme midis viteve 1547-59, pastaj të rindërtuara për Louis XIII nga Jean Androuet du Cerceau rreth vitit 1640.

Pas vdekjes së Francis I, mbreti Henry II vendosi të vazhdojë dhe të zgjerojë vilën. Mbreti dhe gruaja e tij zgjodhën arkitektët Philibert Delorme dhe Jean Bullant për të bërë punën. Ata zgjeruan krahun lindor të oborrit të poshtëm dhe e zbukuruan me shkallët e parë të famshme në formë patkoi. Në oborrin e jashtëm, ata e transformuan lozhën e planifikuar nga Francois në një "Salle des Fétes" ose salla e madhe e vallëzimit me një tavan me kasetë. Duke u përballur me oborrin e fontanës dhe pellgut të peshqëve, ata projektuan një ndërtesë të re, Pavillon des Poeles, që përmban apartamente të reja të Mbretit. Dekorimi i ballroomit të ri dhe galerisë së Ulysses me muralë nga Primaticcio dhe llaçi i skulpturuar vazhduan, nën drejtimin e piktorëve manieristë Primaticcio dhe Niccolò dell'Abbate.[6] Me urdhrat e Henrit, Nymphe de Fontainebleau u instalua në hyrjen e portës së Château d'Anet, fusha primare e dashnores së Henri-t, Diane de Poitiers (luneta origjinale prej bronzi është tani në Louvre, me një kopje në vend).

Pas vdekjes së Henrit II në një aksident në lojërat me dyluftim jousting, e veja e tij, Catherine de 'Medici, vazhdoi ndërtimin dhe dekorimin e kështjellës. Ajo e emëroi Primaticcio si mbikëqyrës të ri të veprave publike mbretërore. Ai krijoi pjesën e njohur sot si krahët e "Cheminée Belle", e njohur për oxhaqet e saj të përpunuara dhe dy shkallët e saj të kundërta. Në vitin 1565, si një masë sigurie për shkak të Luftërave të Fesë, ajo gjithashtu kishte gërmuar një hendek rreth pallatit për ta mbrojtur atë nga sulmi.[6]

Pallati i Henri IV (1570-1610)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gallerie des Cerfs (Galeria e Stinorëve), E ndërtuar nga Henri IV midis viteve 1601 dhe 1606.

Mbreti Henry IV bëri më shumë shtesa në pallat se çdo mbret tjetër që nga Francis I. Ai shtriu oborrin e jashtëm drejt perëndimit duke ndërtuar dy pavionë, të quajtur Tiber dhe Luksemburg. Ndërmjet viteve 1601 dhe 1606, ai riktheu të gjitha fasadat rreth oborrit, duke përfshirë atë të kapelës së Shën-Saturninit, për t'i dhënë arkitekturës një harmoni më të madhe. Në anën lindore, ai ndërtoi një portë të re monumentale me një kupolë, të quajtur porte du Baptistère. Ndërmjet 1606 dhe 1609, ai ndërtoi një oborr të ri, të quajtur Cour des Offices ose Quartier Henry IV, për të siguruar një vend për kuzhinat dhe rezidencat për zyrtarët e pallatit mbretëror. Dy galeri të reja, Galerie de Diane de Poitiers dhe Galerie des Cerfs, janë ndërtuar për të mbyllur kopshtin e vjetër të Dianës. Ai gjithashtu shtoi një Jeu de paume të madhe, ose fushë tenisi e brendshme, pallati më i madhe i tillë ekzistues në botë.[7][8][9]

Një "shkollë e dytë e Fontainebleau" e piktorëve dhe dekoratorëve vazhdoi të punoi në brendësi. Arkitekti Martin Fréminet krijoi kishën e Trinisë, ndërsa piktorët Ambroise Dubois dhe Toussaint Dubreuil krijuan një seri pikturash heroike për sallonet. Një krah i ri, i emëruar sipas ndërtesës së saj qendrore, La Belle Cheminée, është ndërtuar pranë pellgut të madh të peshqve.

Henri IV gjithashtu i kushtoi vëmendje të madhe parkut dhe kopshteve rreth Pallatit. Kopshti i Mbretëreshës ose kopshti i Dianës, i krijuar nga Catherine de 'Medici, me fontanën e Dianës në qendër, ishte i vendosur në anën veriore të pallatit. Kopshtari i Henry IV, Claude Mollet, i stërvitur në Château d'Anet, krijoi një hapësirë të madhe për shtratin e luleve, të zbukuruara me statuja të lashta dhe të ndara nga shtigjet në sheshe të mëdhenj. Fontana e Dianës dhe shpella artificiale u bënë nga Tommaso Francini, i cili gjithashtu mund të ketë projektuar Fontanën e Medices në kopshtin e Luksemburgut për Marie de Medici. Në anën jugore, Henry krijoi një park, të mbjellë me pisha, elmë dhe pemë frutore, dhe hapi një kanal të madh 1200 metra të gjatë, gjashtëdhjetë vjet para se Louis XIV të ndërtonte kanalin e tij të madh në Versajë.[9]

Pallati nga Louis XIII deri tek Louis XVI[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pallati dhe kopshtet në fillim të shekullit të XVII-të, të vizatuara nga Tommaso Francini, projektuesi i fontanës
Gros Pavilion në qendër, i ndërtuar nga Louis XV për apartamente të reja mbretërore midis viteve 1750 dhe 1754.

Mbreti Louis XIII lindi dhe u pagëzua në Château, dhe vazhdoi veprat e nisura nga babai i tij. Ai përfundoi dekorimin e kishës së Trinisë dhe caktoi arkitektin e oborrit mbretëror, Jean Androuet du Cerceau, për të rindërtuar shkallët e velave më herët të dizajnuara nga Philibert Delorme në oborrin që ishte bërë i njohur si Cour de Cheval Blanc. Pas vdekjes së tij, e veja e tij, Ana e Austrisë, ri-dekoroi apartamentet brenda "Krahut të Nënave të Mbretëreshave" (Aile des Reines Mères) pranë Oborrit të Fontanës, i projektuar nga Primatrice.[10]

Mbreti Louis XIV kaloi më shumë ditë në Fontainebleau se çdo monark tjetër; Ai pëlqente të gjuante atje çdo vit në fund të verës dhe fillimit të vjeshtës. Ai bëri disa ndryshime në pjesën e jashtme të kështjellës, por ndërtoi një apartament të ri për shoqëruesen e tij, Madame de Maintenon, ai shkatërroi banesat e vjetra të banjove nën Galerinë e Francis I për të krijuar apartamente të reja për princat mbretëror dhe ai Bëri disa ndryshime në apartamentet e Mbretit. Arkitekti Jules Hardouin-Mansard ndërtoi një krah të ri pranë Gallerie des Cerfs dhe Gallerie de Diane për të siguruar më shumë hapësirë jetese për pallatin mbretëror. Ai bëri ndryshime të mëdha në park dhe kopshte; ai autorizoi André Le Nôtre dhe Louis Le Vau të ri-projektojnë lulishten e madhe në një kopsht formal francez. Ai shkatërroi kopshtin e varur që Henry IV kishte ndërtuar pranë pellgut të madh të peshqve dhe ndërtoi një pavion, të projektuar nga Le Vau, në një ishull të vogël në qendër të pellgut.

Louis XIV nënshkroi "Dekretin e Fontainebleau" në pallat më 22 tetor 1685, duke tërhequr politikën e tolerancës ndaj protestantëve të nisur nga Henri IV. Louis mirëpriti shumë mysafirë të huaj atje, përfshirë ish-Mbretëreshën Kristina të Suedisë, e cila sapo kishte hequr dorë nga kurora e saj. Ndërsa ishte një mysafir në pallat më 10 nëntor 1657, Christina dyshonte për përgjegjësin e kuajve dhe të dashurin me reputacion, Marchian Gian Rinaldo Monaldeschi, për tradhtimin e sekreteve të saj tek armiqtë e saj. Shërbëtorët e saj e ndoqën nëpër sallat e pallatit dhe e therën atë në vdekje. Louis XIV erdhi për të parë atë në pallat, nuk përmend vrasjen, dhe lejoi atë të vazhdoi udhëtimet e saj.

Më 19-20 maj, 1717, gjatë mbretërimit pas vdekjes së Louis XIV, cari rus Pjetri i Madh ishte një mysafir në Fontainebleau. Një gjueti për stinët u organizua për të, dhe një banket. Zyrtarisht vizita ishte një sukses i madh. Por në kujtimet e botuara më vonë nga anëtarët e delegacionit, duket se Pjetri nuk pëlqeu stilin francez të gjuetisë dhe se ai e gjeti pallatin shumë të vogël, krahasuar me rezidencat e tjera mbretërore franceze. Rutina e Fontainebleau gjithashtu nuk i përshtatej shijes së tij; Ai preferoi birrën në vend të verës (dhe solli furnizimin e tij me të) dhe ai pëlqente të ngrihej herët, ndryshe nga Oborri Franceze.[11][12]

Louis XIV gjueti pranë Pallatit të Fontainebleau. Pikturë nga Pierre-Denis Martin

Projektet e rinovimit të Louis XV ishin më ambicioze se ato të Louis XIV. Për të krijuar më shumë banesa për numrin e madh të oborrtarëve, në vitin 1737-38 mbreti ndërtoi një oborr të ri, të quajtur Cour de la Conciergerie ose Cour des Princes, në lindje të Gallerie des Cerfs. Në Cour du Cheval Blanc, krahu i Galerisë së Ulysees u shkatërrua dhe u zëvendësua gradualisht nga një ndërtesë e re me tulla dhe gur, e ndërtuar në faza në vitet 1738-1741 dhe vitet 1773-74, që shtrihej në perëndim drejt pavijonit dhe shpellës artificiale të pishave .

Midis 1750 dhe 1754, Mbreti urdhëroi arkitektin Ange-Jacques Gabriel për të ndërtuar një krah të ri përgjatë Cour de la Fontaine dhe pellgut të peshkut. Pavilion des Poeles i vjetër ishte shkatërruar dhe zëvendësuar nga Gros Pavilion, i ndërtuar me gurë ngjyrë krem. Në këtë ndërtesë u krijuan apartamente të reja luksoze për Mbretin dhe Mbretëreshën. Dhoma e re e takimit për Këshillin Mbretëror u dekorua nga piktorët kryesorë të kohës, përfshirë François Boucher, Carle Vanloo, Jean-Baptiste Marie Pierre dhe Alexis Peyrotte. Një teatër i mrekullueshëm i vogël u krijua në katin e parë të krahut të Belle Cheminée.

Pallati gjatë Revolucionit dhe Perandorisë së Parë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Napoleoni duke thënë lamtumirë rojes së tij të vjetër në Oborrin e Nderit (20 prill 1814)
Tryeza ku Napoleoni nënshkroi dorëheqjen e tij më 4 prill 1814, përpara mërgimit të tij në Elba.

Gjatë Revolucionit Francez, pallati nuk pësoi ndonjë dëm të rëndësishëm, por të gjitha mobiljet u shitën në ankand. Ndërtesat u pushtuan nga Shkolla Qendrore e Departamentit të Seine-et-Marne, deri në vitin 1803, kur Napoleoni I instaloi një shkollë ushtarake atje. Ndërsa po përgatitej të bëhej perandor, Napoleoni donte të ruante sa më shumë që të ishte e mundur pallatet dhe protokollet e regjimit të vjetër. Ai zgjodhi Fontainebleau si vendin e takimit të tij historik 1804 me Papa Pius VII, i cili kishte udhëtuar nga Roma në kurorën e Perandorit Napoleon. Napoleoni kishte një suitë të dhomave të zbukuruara për Papën, dhe e kishte tërë kështjellën të rinovuar dhe zbukuruar. Dhoma e gjumit e Mbretit u shndërrua në një dhomë froni për Napoleonin. Banesat u rinovuan dhe u dekoruan për perandorin dhe perandorinë në stilin e ri të Perandorisë. Cour du Cheval Blanc u quajt Cour d'Honneur, ose Oborri i Nderit. Një krah përballë oborrit, Aile de Ferrare, u shkatërrua dhe u zëvendësua me një gardh dhe një portë prej hekuri dekorativ, duke e bërë të dukshme fasadën e Pallatit. Kopshtet e Dianes dhe kopshtet e pishave u ripopulluan dhe u shnderruan ne nje kopsht peisazhi anglez nga projektuesi i peizazhit Maximillien-Joseph Hurtault.

Vizitat e Napoleonit në Fontainebleau nuk ishin të shpeshta, sepse ai ishte shumë i zënë me fushatat ushtarake. Midis viteve 1812 dhe 1814, fontana shërbeu si një burg shumë elegant për Papa Pius VII. Më 5 nëntor 1810, kisha e Chateau u përdor për pagëzimin e nipit të Napoleonit, Napoleon III të ardhshëm.[13]

Napoleoni kaloi ditët e fundit të mbretërimit të tij në Fontainebleau, para se të dorëhiqej atje më 4 prill 1814, nën presionin e marshallëve të tij, Ney, Berthier dhe Lefebvre. Më 20 prill, pasi dështoi në një përpjekje për të kryer vetëvrasje, ai dha një lamtumirë emocionale për ushtarët e Gardës së Vjetër, të mbledhur në Oborrin e Nderit. Më vonë, gjatë njëqind ditëve, ai u ndal atje më 20 mars 1815.

Në kujtimet e tij, të shkruar gjatë kohës së internimit në Shën Helena, ai kujtoi kohën e tij në Fontainebleau: “…vendbanimi i vërtetë i Mbretërve, shtëpia e shekujve. Ndoshta nuk ishte një pallat arkitektonik rigoroz, por sigurisht që ishte një vend i banimit i menduar mirë dhe i përkryer i përshtatshëm. Ishte sigurisht pallati më i rehatshme dhe më i lumtur në Evropë.”

Pallati gjatë Restaurimit dhe mbretërimit të Louis-Philippe (1815-1848)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas restaurimit të Monarkisë, Mbretërit Luigi XVIII dhe [[Charles X i Francës|(Charles X)] qëndruan secili në Fontainebleau, por as nuk bënë ndonjë ndryshim të madh në pallat. Louis-Philippe ishte më aktive, duke restauruar disa dhoma dhe duke ridekoruar të tjerët në stilin e periudhës së tij. Salla e Rojave dhe Galeria e Pllakave u ripropulluan në një stil të Neo-Rilindjes, ndërsa Salla e Shtyllave, nën dhomën e vallëzimit, u rimëkëmbur në një stil neoklasik. Ai shtoi dritare të reja me xham, të bëra nga fabrikat mbretërore të Sèvres.

Pallati gjatë Perandorisë së dytë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Napoleoni III duke pritur një delegacion nga Mbreti i Siamit në dhomën e vallëzimit (1864)

Perandori Napoleon III, i cili ishte pagëzuar në Fountainebleau, rifilloi zakonin e qëndrimit të gjatë në Fontainebleau, veçanërisht gjatë verës. Shumë nga dhomat historike, si Gallerie des Cerfs, u restauruan në diçka si pamja e tyre origjinale, ndërkohë që apartamentet private u riorganizuan për t'iu përshtatur shijeve të Perandorit dhe Perandoreshës. Apartamente të shumta mysafirësh u hoqën nga hapësirat e papërdorura të ndërtesave. Teatri i vjetër i pallatit, i ndërtuar në shekullin e XVII, u shkatërrua nga një zjarr në krahun Belle Cheminée 1856. Midis 1854 dhe 1857 arkitekti Hector Lefuel ndërtoi një teatër të ri në stilin e Louis XVI.

Në katin përdhesë të Gros Pavilion, Perandoresha Eugenie ndërtoi një muze të vogël, por të pasur, që përmban dhurata nga Mbreti i Siamit në 1861 dhe veprat e artit të marra gjatë plaçkitjes së Pallatit të Verës në Pekin. Gjithashtu paraqiti piktura nga artistë bashkëkohorë, përfshirë Franz Xaver Winterhalter dhe skulptorin Charles Henri Joseph Cordier. Në afërsi, në krahut Lous XV, perandori krijoi zyrën e tij, dhe Perandoresha bëri Sallonin e Llakut të saj. Këto ishin dhomat e fundit të krijuara nga banorët mbretëror të Fontainebleau. Në vitin 1870, gjatë Luftës Franko-Gjermane, Perandoria ra dhe Château u mbyll.[14]

Apartamentet kryesore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Galeria e Francis I[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Detail nga dekorimi i Galerisë së Francis I

Galeria e Francis I është një nga shembujt e parë dhe më të mirë të dekorimit të Rilindjes në Francë. Ajo u ndërtua fillimisht në 1528 si një kalim në mes të apartamenteve të Mbretit me oborr ovale dhe kishëzës së manastirit të Trinitaires, por në vitin 1531 Francis I e bëri atë një pjesë të apartamenteve të tij mbretërore, dhe midis viteve 1533 dhe 1539 ajo u dekorua nga artistë dhe artizanë nga Italia, nën drejtimin e piktorit Rosso Fiorentino, ose Primatice, në stilin e ri të Rilindjes. Muret e ulëta të kalimit ishin vepra e mjeshtrit italian të mobiljeve Francesco Scibec da Carpi; ata janë zbukuruar me stemën e Francës dhe salamandrën, emblemën e Mbretit. Muret e sipërme janë të mbuluara me afreske të inkuadruara në stuko shumë të skalitur. Afresket përdorën skena mitologjike për të ilustruar virtytet e Mbretit.

Në anën e galerisë me dritare, afresket paraqesin: Ignorance Driven Out; The Unity of the State; Cliobis and Biton; Danae; The Death of Adonis; The Loss of Perpetual Youth; dhe The Battle of the Centaurs and the Lapithes.

Në anën e galerisë përballë dritareve, afresket paraqesin: A Sacrifice; The Royal Elephant; The Burning of Catane; The Nymph of Fontainebleau (pikturuar në vitin 1860-61 nga J. Alaux për të mbuluar një hyrje të mëparshme në galeri); The Sinking of Ajax;The Education of Achilles dhe The Frustration of Venus.[15]

Dhoma e vallëzimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dhoma e vallëzimit u krijua nga mbreti Henri II duke filluar në vitin 1552
Vendi i zjarrit monumentale në dhomën e vallëzimit
Galeria e muzikantëve në dhomën e vallëzimit

Dhoma e vallëzimit fillimisht filloj si të përdorej si një kalim i hapur, ose lozhë, nga Francis I. Rreth vitit 1552 mbreti Henry II e mbylli atë me dritare të larta dhe një tavan të zbukuruar me kasetë, dhe e shndërroi atë në një dhomë për festime dhe ballo. 'H', shkronja e parë e Mbretit, është e dallueshme në dekor.

Në fundin perëndimor është një vend zjarri monumental, i zbukuruar me statuja bronzi të kopjuara fillimisht nga statujat klasike në Romë. Në fundin lindor të dhomës është një galeri ku muzikantët luajtën gjatë ballove. Dekori u restaurua shumë herë gjatë viteve. Kati, i cili pasqyron dizajnin e tavanit, u ndërtua nga Louis-Philippe në gjysmën e parë të shekullit të 19-të.

Afresket në muret dhe shtyllat u pikturuan duke filluar nga viti 1552 nga Nicolo dell'Abate, duke ndjekur vizatimet nga Primatice. Në anën e kopshtit të dhomës së vallëzimit, përfaqësojnë: Korrja; Vullkani për të krijuar armë për dashuri me kërkesën e Venerës; Phaeton i lutej diellit që ta linte ta drejtonte karrocën e tij; dhe Jupiteri dhe Merkuri në shtëpinë e Filemonit dhe Bucis.

Afresket në anën e Oborrit Ovale përfaqësojnë: Festa e Bacchus; Apollo dhe Muzetë në Malin Parvanos; Tre haraçet që kërcenin përpara perëndive; Festën e dasmës së Thetis dhe Peleus.

Një afresk prapa galerisë së muzikantëve tregon muzikantët e periudhës që interpretojnë.

Kisha Shën Saturnin[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prapa dhomës së vallëzimit, ndodhet Kisha Shën Saturnin. Faltorja e ulët u ndërtua fillimisht në shekullin e XII-të, por u shkatërrua dhe u rindërtua tërësisht nga mbretin Francis I. Dritaret e bëra në Sèvres u instaluan gjatë periudhës së Louis Philippe dhe u projektuan nga vajza e tij Marie, një artiste.[16]Faltorja e sipërme ishte kisha mbretërore e zbukuruar nga Philibert de l'Orme.[17] Tavani, i bërë në të njëjtin stil si dhoma e vallëzimit, mbaron me një kupolë.

Dhoma e Rojeve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dhoma e Rojeve

Një dhomë për rojet ishte gjithmonë e vendosur pranë dhomave mbretërore. Salle des Gardes u ndërtua gjatë sundimit të Charles IX. Disa gjurmë të dekorit origjinal mbeten nga vitet 1570, duke përfshirë tavanin e harkuar dhe një mbajtëse të trofeve ushtarake që i atribuohen Ruggiero d'Ruggierit. Në shekullin XIX, Louis Philippe e shndërroi dhomën në një sallon dhe e ri-dekoroi atë me një dysheme të re parketi me dru ekzotik, duke i bërë jehonë dizajnit të tavanit dhe një vendi të zjarrit monumental (1836), i cili përfshinte pjesë zbukurimi nga dhomat e rrënuara nga shekulli i XV-të dhe në fillim shekullit të XVI-të. Busti i Henry IV, i atribuuar për Mathieu Jacquet, është nga ajo periudhë, siç janë dy figurat në të dy anët e vendit të zjarrit. Korniza e skalitur rreth bustit, nga Pierre Bontemps, ishte fillimisht në dhomën e dhomës së Henry II. Dekorimet e shtuara nga Louis Philippe përfshijnë një vazo të madhe të zbukuruar me tema të Rilindjes, të bëra nga fabrika e porcelanit Sèvres në 1832. Gjatë mbretërimit të Napoleonit III, salla u përdor si një dhomë ngrënieje. [18][19]


Shkallët e Mbretit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shkallët e mbretit (shekulli i XVIII-të)

Shkallët e Mbretit u vendosën në mes viteve 1748 dhe 1749, në hapësirën e zënë gjatë sundimit të Francis I nga dhoma gjumit të Anne de Pisseleu, dukesha e Étampes, e preferuara e Mbretit. Është projektuar nga arkitekti Ange-Jacques Gabriel, wi cili përdorte shumë elementë dekorativë nga dhoma e mëparshme, e cila fillimisht ishte zbukuruar nga Primatice. Pjesa e sipërme e mureve është e ndarë në panele, ovale dhe drejtkëndore, me skena që përfaqësojnë jetën e dashurisë së Aleksandrit të Madh. Pikturat janë përshtatur nga statujat e mëdha të grave nga Primatice. Muri lindor i dhomës u shkatërrua gjatë rindërtimit, dhe u zëvendësua gjatë sundimit të Louis Philippe në shekullin e 19 me piktura nga Abel de Pujol.[20]

Dhoma gjumi e Mbretëreshës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dhoma gjumi e mbretëreshave.

Të gjitha mbretëreshat dhe perandoreshat e Francës nga Marie de Medici, deri tek Eugene de Montijo, kanë fjetur në dhomën e Mbretëreshës. Tavani i zbukuruar mbi krevat u bë në vitin 1644 nga përpunuesi i orendive Guillaume Noyers për Mbretëreshën Anne të Austrisë, nëna e Louis XIV, dhe mban inicialet e saj. Dhoma ishte ri-dekoruar nga Marie Leszczynska, Mbretëresha e Luigi XV në vitet 1746-1747. Tavani, dekorimi rreth dritareve dhe veshja me dru u bënë nga Jacques Vererckt dhe Antoine Magnonais në stilin rocaille të kohës. Dekorimi i vendit të zjarrit daton po në të njëjtën periudhë.

Dyert kanë një dizajn arab, dhe janë bërë për Marie-Antoinette, siç ishin panelet e skalitur mbi dyert, të instaluara në vitin 1787. Shtrati u bë gjithashtu posaçërisht për Marie Antoinette, por nuk arriti deri në 1797, pas Revolucionit dhe ekzekutimit të saj. Ajo ishte përdorur nga gratë e Napoleonit, Perandoreshat Josephine dhe Marie-Louise e Austrisë.

Muret morën mbulimin e tekstileve të tyre dekorativ, me një dizajn të luleve dhe shpendëve, në vitin 1805. U restaurua në vitet 1968-1986 duke përdorur pëlhurën origjinale si një model. Mobiljet në dhomë të gjitha datojnë nga Perandoria e Parë. Rrethoja rreth krevatit ishte bërë fillimisht për dhomën e fronit të Pallatit të Tuileries në vitin 1804. Kolltuqet me një model sfinks, krahët dhe perdja edhe dy dhomat e mbathjeve u vendosën në dhomë në vitin 1806.[21]

Boudoir i Marie-Antoinette[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Boudoir i Mbretëreshës Marie-Antoinette (1786)

Boudoir pranë dhomës së Mbretëreshës u krijua për Mbretëreshën Marie-Antoinette në vitin 1786 dhe mundësonte që Mbretëresha të kishte një masë të privatësisë. Dhoma është shembulli më i mirë i mbijetesës së stilit dekorativ vetëm para Revolucionit Francez, i frymëzuar nga modele të lashta romake, me arabizka të pikturuara me delikatesa, kamele, vazo, figura antike dhe zbukurime me lule në sfond të bardhë, të përshtatur me zdrukthëtari të stolisur dhe të skalitur .[22]

Dhoma u bë për Mbretëreshën nga i njëjti ekip i artistëve dhe mjeshtrit të cilët gjithashtu bënë dhomën e lojës; dizajni u bë nga arkitekt Pierre Rousseau; panelëzimi i drurit ishte skulpturuar nga Laplace dhe i pikturuar nga Michel-Hubert Bourgeois dhe Louis-François Touze. Tetë figura të Muzeut janë bërë në suva nga Roland; Manteli i zbukuruar i vendit të zjarrit ishte bërë nga Jacques-François Dropsy, dhe i zbukuruar me vepra të bronzit nga Claude-Jean Pitoin.[23]

Dhoma e Fronit të Napoleonit (ish-dhoma e Mbretit)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dhoma e fronit ishte dhoma gjumi e Mbretërve të Francës nga Henry IV në Louis XVI.

Në vitin 1808 Napoleoni vendosi të instalojë fronin e tij në dhomën e mëparshme të Mbretërve të Francës nga Henri IV në Louis XVI, në vendin e saktë ku kishte shtrati mbretërore. Nën regjimin e vjetër, shtrati i Mbretit ishte një simbol i autoritetit mbretëror në Francë dhe u përshëndet nga oborrtarët që kalonin pranë saj. Napoleoni donte të tregonte vazhdimësinë e Perandorisë së tij me monarkitë e kaluara të Francës.[24]

Pjesa më e madhe e tavanit të gdhendur prej druri, pjesa e poshtme e paneleve prej druri dhe dyert datojnë në mbretërimin e Louis XIII. Tavani direkt mbi fron ishte bërë në fund të mbretërimit të Luigjit XIV. Luigi XV krijoi pjesën e tavanit drejtpërdrejt mbi fronin, një oxhak të ri, medaljonet prej druri të gdhendura afër vendit të zjarrit, hartat mbi dyert dhe zdrukthëtari të gdhendur përballë fronit (1752-54). Ai gjithashtu kishte tavanin e pikturuar të bardhë dhe të stolisur dhe të zbukuruar me mozaikë, që të përputhej me tavanin e dhomës së gjumit të Mbretëreshës.[25]

Napoleoni shtoi standardet me shqiponjen e tij fillestare dhe perandorake. Dekorimi rreth fronit fillimisht ishte projektuar në vitin 1804 nga Jacob-Desmalter për Pallatin e Shën-Cloud, dhe vetë froni erdhi nga Pallati i Tuileries.

Dhoma e Këshillit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dhoma e Këshillit

Dhoma e Këshillit, ku Mbretërit dhe Perandorët takuan këshilltarët e tyre më të afërt, ishte afër Dhomës së Fronit. Ishte fillimisht zyra e Francis I, dhe u dekorua me panele druri të pikturuara duke treguar dizajnët e mëposhtme të Primatice, virtytet dhe heronjtë e antikitetit. Dhoma u zgjerua nën Louis XIV, dhe dekoratori, Claude Audran, ndoqi të njëjtën temë. Dhoma u riorganizua tërësisht në mes të viteve 1751 dhe 1754 nga arkitekti Ange-Jacques Gabriel, me arkadat dhe panelet e pyllëzuara që tregonin virtytet dhe alegoritë e stinëve dhe elementeve, të pikturuara nga Jean-Baptiste Marie Pierre dhe Carle van Loo. [26] Piktori Alexis Peyrotte shtoi një seri medaljoneve në muret e sipërme që përshkruajnë temën me lule, shkencë dhe art. Të pesë pikturat në tavanin e harkuar ishin vepra e François Boucher, dhe tregojnë stinët dhe diellin duke filluar udhëtimin e tij dhe duke e ndjekur natën. Një gjysmë-rotonda në anën e kopshtit të dhomës u shtua nga Louis XV në 1773, me një tavan të pikturuar nga Lagrenée përshkruan Lavdinë të rrethuar nga fëmijët e tij.[27]

Dhoma u përdor si një dhomë e këshillit nga Napoleoni I, dhe orendi janë nga ajo kohë. Kolltukët në tryezë për ministrat janë nga Marcion (1806) dhe karriget e palosshme për këshilltarë janë nga Jacob-Desmalter (1808).[28]

Galeria e Dianës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Galeria e Dianës (shekujt 17-të dhe 19-të)

Galeria e Dianës, një korridor i gjatë prej tetëdhjetë metrash (242,4 metra), tani i mbushur me rafte librash, u krijua nga Henri IV në fillim të shekullit të 17-të, si vend për shëtitjet e Mbretëreshës. Pikturat në tavanin e harkuar, të pikturuar në vitin 1605 nga Ambroise Dubois dhe punëtoria e tij, përfaqësonin skena nga mitologjia e Dianës, perëndeshë e gjuetisë.[29] Në fillim të shekullit të 19-të, galeria ishte në gërmadha. Në 1810 Napoleoni vendosi ta kthente atë në një galeri të përkushtuar për arritjet e Perandorisë së tij. Disa nga pikturat ende në gjendje të mirë u hoqën dhe u vendosën në Galerinë e Pllakave. Arkitekt Hurtault krijoi një plan të ri për galerinë, e frymëzuar nga Galeria e Madhe e Luvrit, duke shfaqur piktura në tavan duke ilustruar ngjarjet e mëdha të mbretërimit të Napoleonit. Nga viti 1814 korridori ishte rindërtuar dhe korniza dekorative pikturuara nga Moench dhe Redouté, por cikli i pikturave në Perandorinë nuk kishte filluar, kur Napoleoni ra nga pushteti.[30]

Apartamentet e Napoleonit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dhoma e gjumit të Perandorit Napoleon (1808-1814)

Në vitin 1804 Napoleoni vendosi që donte suitat e tij private të apartamenteve brenda Pallatit, të ndara nga apartamentet e shtetit të vjetër. Ai mori një suitë prej gjashtë dhomash të cilat ishin krijuar në vitin 1786 për Louis XVI, pranë Galerisë së Francis I, dhe i kishin ridekoruar në stilin e Perandorisë. Apartamenti i vjetër përfshinte një dhomë të veshjes (cabinet de toilette), dhomë studimi, bibliotekë dhe banjë.[31]

Dhoma e gjumit të perandorit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Duke filluar në vitin 1808, Napoleoni kishte dhomën e tij të gjumit në ish-dhomën e veshjes të mbretit. Nga kjo dhomë, duke përdorur një derë të fshehur prapa shtratit në të djathtë të krevatit, Napoleoni mund të shkonte direkt në bibliotekën e tij private ose në zyrat në katin përdhesë.

Pjesa më e madhe e dekorit origjinal ishte e pandryshuar nga koha e Luigi XVI; vendi i zjarrit, panelet e gdhendura prej druri nga Pierre-Joseph LaPlace dhe skulptura mbi derë nga Sauvage mbeti ashtu siç ishin. Muret u pikturuan me emblema perandorake ari në të bardhë nga Frederic-Simon Moench. Shtrati, i krijuar posaçërisht për Perandorin, kulmi ishte i stilit të Perandorisë; ai u kurorëzua me një shqiponjë perandorake dhe u zbukurua me skulptura alegorike që përfaqësonin Lavdinë, Drejtësinë dhe Bollëkun. Perandori kishte një qilim të veçantë të bërë nga Sallandrouze në formën e kryqit të Legjionit të Nderit; degët e kryqit ndryshojnë me simbolet e atributeve ushtarake dhe civile.[32] Karriget afër vendit të zjarrit janë projektuar posaçërisht me një anë më të lartë se tjetra, për të mbajtur nxehtësinë nga zjarri, duke lejuar banorët të shohin dekoratat e vendit të zjarrit. Piktura në tavanin e dhomës u shtua më vonë, pas rënies së Napoleonit, nga Luigi XVII. Pikturuar nga Jean-Baptiste Regnault, është një alegori që përfaqëson Mëshirën e Mbretit që ndalon drejtësinë në rrjedhën e saj.[31]

Dhoma e studimi ishte një dhomë e vogël e caktuar si dhoma e punës së Napoleonit. Në vitin 1811 ai shtoi shtratin e kampit, ngjashëm me shtratin që ai përdorte në fushatat e tij ushtarake, kështu që ai mund të pushonte shkurtimisht gjatë një nate të gjatë pune.

Salloni i perandorit ishte mobiluar dhe zbukuruar thjesht. Ishte në këtë dhomë, në tryezën e vogël, ku Perandori e nënshkroi dorëheqjen e tij në vitin 1814.

Teatri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Teatri i Pallatit të Fontainebleau (1856)

Koncerte, shfaqje dhe prodhime të tjera teatrale ishin pjesë e rregullt e jetës së oborrit në Fontainebleau. Para mbretërimit të Louis XV këto ndodhnin në dhoma të ndryshme të pallatit, por gjatë sundimit të tij një teatër u ndërtua në krahun e Belle-Cheminée. Ai u rindërtua nga arkitekti Gabriel, por u shkatërrua nga një zjarr në vitin 1856. Ai tashmë ishte gjykuar tepër i vogël për oborrin e Napoleonit III dhe një teatër i ri ishte nisur në vitin 1854 në fundin lindor të krahut të Louis XIV. Teatri u projektua nga arkitekti Hector Lefuel në stilin e Luigjit XVI, dhe u frymëzua nga teatri i operës në pallatin e Versajës dhe ai i Marie-Antoinette në Pallatin e Trianon. Teatri i ri, me katërqind vende, dy ballkone dhe me një formë patkoi, përfundoi në vitin 1856. Ajo ka ende skenën origjinale, dhe shumë prej akteve origjinale, duke përfshirë shumë të transferuara nga teatri i vjetër përpara zjarrit të vitit 1856. [33][34]

Teatri u mbyll pas përfundimit të Perandorisë së Dytë dhe rrallë përdoret. Një restaurim filloi në vitin 2007, i financuar me dhjetë milionë euro nga qeveria e Abu Dabit. Në këmbim, teatri u riemërua për Sheik Khalifa Bin Zayed al Nahyan. Ajo u përurua më 30 prill 2014. Teatri mund të vizitohet, por nuk mund të përdoret më për shfaqje, sepse disa pjesë të punës së teatrit, përfshirë edhe skenën, nuk ishin përfshirë në restaurim.[35]

Arti dhe dekorimin - Shkolla e Fontainebleau[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Muzeu i Napoleonit I[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Djepi i Mbretit të Romës në Muzeun e Napoleonit I

Muzeu i Napoleonit I u krijua në vitin 1986 në krahun e djathtë të Oborrit të Nderit, ku ishin vendosur banesat e princave të Perandorisë së Parë. Ai përfshin një galeri të portreteve të anëtarëve të familjes së Napoleonit, medaljeve dhe dekoratave, disa kostume të veshura gjatë kurorëzimit të Napoleonit si perandor dhe një fletë ari prej kurorës që mbante gjatë kurorëzimit; një koleksion i madh i objekteve prej porcelani dhe dekorative nga tabela e ngrënies perandorake, dhe një djep, lodra dhe suvenire të tjera nga djali i perandorit, Mbreti i Romës. Ai gjithashtu ka një koleksion të suvenireve nga fushatat e tij ushtarake, duke përfshirë rekreacione të çadrës së tij dhe orenditë e tij dhe sendet praktike që ai mori me vete në fushatat e tij.[36]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bibliografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Carlier, Yves (2010). Histoire du château de Fontainebleau. Paris: Editions Jean-Paul Gisserot. ISBN 978-2-75580-022-7. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Dan, Pierre (1642). Le Trésor des merveilles de la Maison Royale de Fontainebleau. Paris: S. Cramoisy. OCLC 457360433; copy at INHA.
 • Morel, Pierre (1967). Aspects de la France - Fontainebleau. Artaud. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Salmon, Xavier (2011). Fontainebleau- Vrai demeure des rois, maison des siècles. Versailles: Artlys. ISBN 978-2-85495-442-5. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Séguin, Philippe (1990). Louis Napoléon Le Grand. Paris: Bernard Grasset. ISBN 2-246-42951-X. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Allain, Yves-Marie (2006). L'art des jardins en Europe. Paris: Citadelles & Mazenod. ISBN 2-85088-087-6. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Shënime dhe citime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b "Fontainebleau". Collins Dictionary. n.d. Marrë më 24 shtator 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Salmon, Xavier, Fontainebleau - Vraie demure des rois, maison des siécles, p. 7.
 3. ^ Morel, f. 28.
 4. ^ Salmon, p. 8
 5. ^ Salmon, p. 8.
 6. ^ a b Salmon, p. 9.
 7. ^ "Histoire de la salle de jeu de paume de Fontainebleau". Arkivuar nga origjinali më 25 qershor 2008. Marrë më 19 mars 2007. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 17 maj 2014. Marrë më 16 prill 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 9. ^ a b Salmon, p. 10
 10. ^ Salmon, p. 12.
 11. ^ Мезин С.А. Взгляд из Европы: французские авторы XVIII века о Петре I. Саратов, 2003. (In Russian).
 12. ^ Buvat J. Journal de la régence. T. 1. P. 269–270; Майков Л. Н. Современные рассказы... // Русский архив. 1881. Кн. 1, № 1. С. 12–13. (In Russian).
 13. ^ Séguin, 1990, p. 26
 14. ^ Walter Bruyère-Ostells, Napoléon III et le Second Empire
 15. ^ Salmon, pp. 23–24
 16. ^ "The chapelle basse Saint-Saturnin". Palace of Fontainebleau. Arkivuar nga origjinali më 7 gusht 2017. Marrë më 23 shkurt 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "The chapelle haute Saint-Saturnin". Palace of Fontainebleau. Arkivuar nga origjinali më 7 korrik 2018. Marrë më 23 shkurt 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ Salmon, p. 26
 19. ^ Carlier, pp. 80–82
 20. ^ Salmon, f. 31.
 21. ^ Salmon, p. 41
 22. ^ Carlier, Yves, ‘’Histoire du chateau de Fontainebleau’’, pp. 91–93
 23. ^ Salmon, p. 42
 24. ^ Carlier, HIstoire du château de Fontainebleau, p. 95.
 25. ^ Carly, HIstoire du château de Fontainebleau, p. 95.
 26. ^ , Salmon, p. 47
 27. ^ Carly, HIstoire du château de Fontainebleau, p. 96.
 28. ^ Salmon, p. 47
 29. ^ Carlier, Histoire du château de Fontainebleau, p. 88
 30. ^ Salmon, p. 95
 31. ^ a b Carlier, Yves, Histoire du château de Fontainebleau, p. 98.
 32. ^ Salmon, p. 51
 33. ^ Carlier, ff. 119–120.
 34. ^ Salmon, f. 86.
 35. ^ "Coup de Theatre a Fontainebleau", Le Figaro, April 25, 2014.
 36. ^ Salmon, ff. 74–79.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]