Jump to content

Palma mbretërore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Palma mbretërore
Klasifikimi shkencor
Mbretëria:
Pa klasifikuar:
Pa klasifikuar:
Pa klasifikuar:
Rendi:
Familja:
Nënfamilja:
Fisi:
Gjinia:
Lloji:
R. regia
Emri binomial
Roystonea regia
Sinonimet

Oreodoxa regia Kunth
Oenocarpus regius (Kunth) Spreng.
Palma elata W.Bartram
Roystonea floridana O.F.Cook
Euterpe jenmanii C.H.Wright
Euterpe ventricosa C.H.Wright
Roystonea jenmanii (C.H.Wright) Burret
Roystonea elata (W.Bartram) F.Harper
Roystonea ventricosa (C.H.Wright) L.H.Bailey
Roystonea regia var. hondurensis P.H.Allen[1]

Roystonea regia, e quajtur zakonisht edhe si palma mbretërore ose palma mbretërore e Kubës, është një lloj i palmave e cila i përket gjinisë Roystonea.

Shpërndarja dhe habitati[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me origjine nga Kuba, është importuar në sasi të mëdhe në Floridë në vitin 1920, dhe tani është një lloj i palmave të përbashkëta. Gjindet gjithashtu në përgjithësi në të gjitha Karaibet dhe ne Honduras, si dhe në zonat turistike në shumicën e vendeve tropikale, duke përfshirë edhe pellgun e Indo-Paqësor.

Përdorimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Harmonizimi i palmave mbretërore ne rrugë, Ishulli Maui

Kjo pemë është përdorur në zonat tropikale si dekorim parqesh dhe kopshtesh, ose për buzë të rrugëve apo shesheve.

Lidhje te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shenimet dhe referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Roystonea regia". Royal Botanic Gardens, Kew: World Checklist of Selected Plant Families. Arkivuar nga origjinali më 22 shtator 2013. Marrë më 2009-01-03. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)