Pançamrita

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pesë përbërësit e pançamritës: qumështi, kosi, gia, mjalti dhe jaggery

Panchamrita ( sanskritisht: पञ्चामृत , fpf. pesë , IAST: Amṛta) është një përzierje e pesë ushqimeve të përdorura në adhurimin hindu, xhain dhe puja dhe Abhiṣeka Shpesh përdoret si ofrim gjatë postës së puxhës, e cila shpërndahet si prasad . [1]

Ekzistojnë ndryshime rajonale në përbërësit e përdorur. [2]Nepal dhe Indinë e Veriut, zakonisht mjalti (मधु), sheqeri (शर्करा), qumështi i lopës (दुग्ध), gjiza (दधि) dhe gia (घृत) përdoren si përbërës kryesorë. [3]

Tamil Nadu, Panchamritam ( Tamil: பஞ்சாமிர்தம் ) është një përzierje e bananes, gisë, mjaltit, xhagerit dhe kardamomit. Përveç kësaj, shtohen substanca të tjera si hurma pa fara dhe karamele sheqeri. [4] Keralitët mund të përfshijnë gjithashtu kokosin e butë. Disa receta përfshijnë edhe rrushin. [5]

Tempulli Palani Dhandayuthapani i vendosur në Tamil Nadu është i njohur për panchamirtham-in e tij unik i cili përdor banane të kodrës Virupatchi të rritura në kodrat përreth Palanit . [6] Ai mori treguesin e tij unik gjeografik në 2019 nga Qeveria e Indisë . [7]

  1. ^ "Happy Mahashivratri 2018: Importance Of Panchamrit And How To Make It At Home". NDTV.com. Marrë më 2020-03-05. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Karigoudar, Ishwaran (1977). A populistic community and modernization in India. ISBN 9004047905. Marrë më 23 maj 2009. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Delamaine, James (1826). "Of the Sra'wacs or Jains". Transactions of the Royal Asiatic Society of Great Britain and Ireland. 1 (2): 413–438. doi:10.1017/S095047370000029X. ISSN 0950-4737. JSTOR 25581717. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Only Official Website of Arulmigu Dhandayuthapaniswamy Temple, Palani - Facilities: Panchamirtham". Arkivuar nga origjinali më 14 korrik 2018. Marrë më 22 dhjetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Nair, K.K. (26 mars 2003). Sages Through Ages, Proof of divinity given. ISBN 9781418446895. Marrë më 23 maj 2009. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Palani temple to double panchamritam production". The Economic Times. Palani, India. 6 tetor 2009. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "'Panchamirtham' of Palani temple gets GI tag". The Hindu. 14 gusht 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)