Paratë e falsifikuara

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Seritë e falsifikuara të Shteteve të Bashkuara të vitit 1974, 100 dollarë. Mbi stampuar me “Contrefaçon” në të dyja anët. E ekspozuar në Muzeun Britanik, Londër.

Paratë e falsifikuara janë monedhë e prodhuar jashtë sanksionit ligjor të një shteti ose qeverie, zakonisht në një përpjekje të qëllimshme për të imituar atë monedhë dhe për të mashtruar marrësin e saj. Prodhimi ose përdorimi i parave të falsifikuara është një formë mashtrimi ose falsifikimi dhe është i paligjshëm. Biznesi i falsifikimit të parave është pothuajse po aq i vjetër sa vetë paratë: janë gjetur kopje të veshura (të njohura si Fourrées) të monedhave lidiane, të cilat mendohet të jenë ndër monedhat e para perëndimore.[1] Para futjes së parave të letrës, metoda më e përhapur e falsifikimit përfshinte përzierjen e metaleve bazë me ar ose argjend të pastër. Një formë tjetër e falsifikimit është prodhimi i dokumenteve nga printera legjitimë në përgjigje të udhëzimeve mashtruese. Gjatë Luftës së Dytë Botërore, nazistët falsifikuan paund britanik dhe dollarë amerikanë. Sot, disa prej kartëmonedhave më të mira të falsifikuara quhen Superdollars për shkak të cilësisë së tyre të lartë dhe imitimit të dollarit të vërtetë amerikan. Ka pasur falsifikime të konsiderueshme të kartëmonedhave dhe monedhave euro që nga lëshimi i monedhës në 2002, por dukshëm më pak se ai i dollarit amerikan.[2]

Disa nga efektet e këqija që paratë e falsifikuara kanë në shoqëri përfshijnë[3][4] uljen e vlerës së parasë reale; një rritje e çmimeve (inflacion) si rezultat i një rritje të parasë që qarkullon në ekonomi - një rritje artificiale e paautorizuar e ofertës monetare; një rënie në pranueshmërinë e parave të letrës; dhe humbjet, kur tregtarët nuk rimbursohen për paratë e falsifikuara të zbuluara nga bankat, edhe nëse ato konfiskohen. Tradicionalisht, masat kundër falsifikimit përfshinin duke përfshirë detaje të imta me printim të ngritur me gërvishtje në fatura, gjë që lejon joekspertët të dallojnë lehtësisht falsifikimet. Në monedhat, skajet e bluar ose me kallam (të shënuara me brazda paralele) përdoren për të treguar se asnjë prej metaleve me vlerë nuk është gërvishtur.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "A Case for the World's Oldest Coin". Arkivuar nga origjinali më 13 tetor 2018. Marrë më 29 janar 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Counterfeiting statistics for several currencies". Itsamoneything.com. 9 qershor 2012. Arkivuar nga origjinali më 2014-09-13. Marrë më 2014-09-21. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Counterfeiting of American Currency". fq. 13. Arkivuar nga origjinali më 2007-06-14. Marrë më 2007-06-12. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Counterfeit Money, Who Takes the Hit?". William F Hummel. Arkivuar nga origjinali më 2007-06-16. Marrë më 2007-06-12. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)