Parku i Erës Kitka

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Parku i Erës Kitka

Parku i Erës Kitka është një impiant i prodhimit të energjisë elektrike nga fuqia e erës që ndodhet në Malet e Kitkës, në Kosovë.[1] Kitka është impianti i parë i erës në Kosovë që aktualisht ka 9 turbina të General Electricut, me kapacitet prej 32 MW, me lartësi të qendrës prej 110 m dhe një diametër të krahut (blade) prej 137 m së bashku me krahët. Centrali i energjisë me erë Kitka ka filluar prodhimin nga data 11 tetor 2018 kur edhe është hapur për operim komercial. Parashikimi është që për një vit të prodhojë afro 96 milion kWh.[2] [3] [4]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ https://www.thewindpower.net/windfarm_en_25359_kitka.php
  2. ^ "Në Kikë të Kamenicës: Përurohet centrali i parë i energjisë me erë".
  3. ^ http://www.kitkawpp.com/?_dil=12
  4. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 29 nëntor 2021. Marrë më 29 nëntor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)