Jump to content

Parrot OS

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Parrot OS
Kompania / zhvilluesiLorenzo "Palinuro" Faletra,
Parrot Dev Team
Familja OSLinux (Unix-like)
ShtetiCurrent
BurimiOpen source
Publikimi fillestar10 prill 2013 (2013-04-10)
Publikimi fundit5.0 / mars 24, 2022; 2 vite më parë (2022-03-24)
Paketa e menaxheritAPT
Platformat e mbështeturaamd64 (x86-64), ARM
Lloji kernelMonolithic
Ndërfaqja përdoruesitMATE Desktop Environment
KDE Desktop Environment
XFCE Desktop Environment [1]
LicensaFree software, mainly the GNU GPL and Creative_Commons
Faqja zyrtareparrotsec.org

Parrot OS është një shpërndarje Linux e bazuar në Debian me fokus në sigurinë, privatësinë dhe zhvillimin.

Baza[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Parrot bazohet në degën "testuese" të Debian, me një kernel Linux 5.10. Ai ndjek një model zhvillimi të lëshimit në qarkullim.

Mjediset e desktopit janë MATE dhe KDE, dhe menaxheri i parazgjedhur i ekranit është LightDM.

Sistemi është i certifikuar të funksionojë në pajisje që kanë një minimum prej 256 MB RAM dhe është i përshtatshëm për arkitekturat e procesorit 32-bit (i386) dhe 64-bit (amd64). Për më tepër, projekti është i disponueshëm për arkitekturat ARMv7 (armhf).

Në qershor 2017, Ekipi Parrot njoftoi se po mendonin të ndryshonin nga Debian në Devuan, kryesisht për shkak të problemeve me systemd.

Që nga 21 janari 2019, ekipi i Parrot ka filluar të heqë gradualisht zhvillimin e ISO-së së tyre 32-bit (i386).

Në gusht 2020, Parrot OS mbështet zyrtarisht Lightweight Xfce Desktop.

Botime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Parrot ka botime të shumta që bazohen në Debian, me mjedise të ndryshme desktopi të disponueshme.

Mjetet e Parrot OS[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ka shumë vegla në Parrot OS të cilat janë krijuar posaçërisht për Kërkuesit e Sigurisë dhe kanë të bëjnë me testimin e depërtimit. Disa prej tyre janë renditur më poshtë, më shumë mund të gjenden në faqen zyrtare të internetit.

Tor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tor, i njohur gjithashtu si Onion Router, është një rrjet i shpërndarë që anonimizon shfletimin në internet. Është projektuar në atë mënyrë që adresa IP e klientit që përdor Tor është e fshehur nga serveri që klienti po viziton. Gjithashtu, të dhënat dhe detajet e tjera fshihen nga Ofruesi i Shërbimit të Internetit të klientit (ISP). Rrjeti Tor përdor hops për të kriptuar të dhënat midis klientit dhe serverit. Rrjeti Tor dhe shfletuesi Tor janë para-instaluar dhe konfiguruar në Parrot OS.

Onion Share[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Onion Share është një mjet me burim të hapur që mund të përdoret për të ndarë skedarë të çdo madhësie në rrjetin Tor në mënyrë të sigurt dhe anonime. Onion Share më pas gjeneron një URL të gjatë të rastësishme që mund të përdoret nga marrësi për të shkarkuar skedarin përmes rrjetit TOR duke përdorur shfletuesin TOR.

AnonSurf[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anonsurf është një mjet që bën që komunikimi i sistemit operativ të kalojë përmes Tor ose rrjeteve të tjera anonimizuese. Sipas Parrot, AnonSurf siguron shfletuesin tuaj të internetit dhe anonimizon IP-në tuaj.

Frekuenca e lëshimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekipi i zhvillimit nuk ka specifikuar ndonjë afat kohor zyrtar të lëshimit, por bazuar në regjistrat e ndryshimeve të lëshimit dhe shënimet e përfshira në rishikimin zyrtar të shpërndarjes, projekti do të publikohet në baza mujore.

Releases[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Date Version Codename
2013-06-10 The project was started
2013-06-17 Parrot 0.1 Pre-alpha
2013-06-22 Parrot 0.2 Pre-alpha
2013-06-30 Parrot 0.3 Pre-alpha
2013-07-10 Parrot 0.4 Pre-alpha
2013-08-22 Parrot 0.5 Alpha
2013-10-21 Parrot 0.6 Alpha
2013-11-12 Parrot 0.6.5 Alpha
2013-12-06 Parrot 0.7 Pre-beta
2014-01-12 Parrot 0.8 Beta
2014-01-24 Parrot 0.8.1 Beta
2014-03-05 Parrot 0.8.2 Beta
2014-04-17 Parrot 0.8.4 Beta
2014-06-25 Parrot 0.9 Final beta
2014-07-21 Parrot 1.0 Hydrogen
2014-09-02 Parrot 1.1 Asphalt Dragon
2014-09-11 Parrot 1.2 Asphalt Dragon
2014-10-22 Parrot 1.4 JailBird
2014-11-06 Parrot 1.4.2 JailBird
2014-12-12 Parrot 1.6 JailBird
2015-02-05 Parrot 1.7 CyberLizard
2015-02-21 Parrot 1.8 CyberLizard
2015-04-04 Parrot 1.9 CyberLizard
2015-09-12 Parrot 2.0 Helium
2015-09-15 Parrot 2.0.1 Helium
2015-10-06 Parrot 2.0.4 Helium
2015-10-17 Parrot 2.0.5 Helium
2016-01-16 Parrot 2.1 Murdock
2016-02-25 Parrot 2.2 Glitch
2016-06-18 Parrot 3.0 Lithium
2016-07-26 Parrot 3.1 Defcon
2016-10-15 Parrot 3.2 CyberSloop
2016-12-25 Parrot 3.3 CyberBrig
2017-01-01 Parrot 3.4 CyberFrigate
2017-01-02 Parrot 3.4.1 CyberFrigate
2017-03-08 Parrot 3.5 CyberGalleon
2017-05-18 Parrot 3.6 JollyRoger
2017-07-09 Parrot 3.7 JollyRoger
2017-09-12 Parrot 3.8 JollyRoger
2017-10-15 Parrot 3.9 Intruder
2017-12-15 Parrot 3.10 Intruder
2018-01-29 Parrot 3.11 Intruder
2018-05-21 Parrot 4.0 stable
2018-06-04 Parrot 4.1 stable
2018-09-11 Parrot 4.22 stable
2018-11-03 Parrot 4.3 stable
2018-11-25 Parrot 4.4 stable
2019-01-21 Parrot 4.5 stable
2019-01-27 Parrot 4.5.1 stable
2019-04-26 Parrot 4.6 stable
2019-09-18 Parrot 4.7 stable
2020-03-20 Parrot 4.8 stable
2020-04-30 Parrot 4.9 stable
2020-08-16 Parrot 4.10 stable
2021-03-28 Parrot 4.11 stable
2022-03-24 Parrot 5.0 (LTS) Electro Ara

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • BackBox
  • BlackArch
  • Devuan
  • Kali Linux
  • List of digital forensics tools
  • Security-focused operating system

Linqe Ekstra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Parrot OS Home's desktop environment". Arkivuar nga origjinali më 17 mars 2022. Marrë më 2021-04-02. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)