Pasaporta e Zvicrës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pasaporta Zvicrane
Së pari e lëshuar10 dhjetor 1915(versioni i parë)
1 Januar 2003 (Pasaport të lexueshem-makine)
4 shtatorë 2006 (Pasaportë biometrike)
1 Mars 2010 (versioni i tanishëm)
Lëshuar nga Zvicra
LLoji i dokumentitPasaporta
QëllimiIdentifikimi
PranushmëriaShtetasesit zvicran
Skadimi10 vjet për të rritur, 5 vjet për të mitur deri në moshën 17 vjeçare

Pasaporta e Zvicrës është pasaportë e lëshuar për shtetasesit zviceran për të lehtësuar udhëtimet ndërkombëtare. Për të udhëtuar brenda Evropës, shtetasesit zviceran munden të përdorin një letërnjoftim me disa përjashtme.

Historia e pasaportës së Zvicrës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasaporta e parë është lëshuar më 10 dhjetor 1915. Karakteristika ngjyra e kuqe në pasaportë Zvicerane u krijua në vitin 1959.[1] Deri në vitin 1985 pasaporta Zvicerane përfshinte vetëm gjuhët kombëtare të kohës (frëngjisht, gjermanisht dhe italisht) si dhe anglisht. Romançja ishte shtuar më vonë të Kalojë 85 pasi ajo u shpall gjuha e katërt Zvicerane pas një referendumi. Rënditja e gjuhëve ishte atëherë ndryshuar në gjermanisht, frëngjisht, italisht, Romansh, dhe anglisht.

Pasaporta biometrike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që më 15 shkurt të vitit 2010, pasaportat jo-biometrike (Pas 03, 06, dhe 85) nuk lëshohen më.

Nga 1 Mars të vitit 2010 dhe sipas Marrëveshjes Shengen, pasaportat Zvicerane janë të gjitha biometrike. Kjo është e nevojshme për udhëtim pa viza për në Shtetet e Bashkuara.[2][3]

Të dhënat në faqe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasaporta Zvicerane përfshin fushat e mëposhtme në të dhënat e faqes polycarbonate [4]

 • Fotografia e pasaportës mbajtëse (edhe microperforated në card polycarbonate)
 • Lloji (PA - pa biometrike, PD - biometrike, PD - pasaportë e përkohshme, BP - pasaportë diplomatike)
 • Kodi (CHE)
 • Numrin e pasaportës
 • 1 Mbiemri
 • 2 Emri(s)
 • 3 Nacionaliteti
 • 4 Data e lindjes (dd.mm.vvvv)
 • 5 Gjinia (M/F)
 • 6 Gjatësia (cm)
 • 7 Vendi i origjinës: (komuna dhe kantoni) (NB: vendlindja nuk është treguar në dokumentet e identifikimit Zvicran)
 • 8 Data e emetimit
 • 9 Autoriteti
 • 10 Data e skadimit

Kërkesat e vizave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kërkesat e vizës për mbajtësit e zakonshëm të pasaportës Zvicerane
  Zvicra
  Lëvizje e lirë
  Hyrje e lirë viza
  Viza në mbërritje
  Viza elektronike
  Viza mund të sigurohet online ose në mbërritje

Sipas 2018 Henley Pasaportë, Index, Zviceranet dhe zviceranët që e kishte pa viza ose viza në mbërritjes qasje të 185 vendeve dhe territoreve, të rangut Zvicerane në pasaportën e pestë në botë në aspektin e udhëtimit lirinë (e lidhur me të Belgjikës, Kanadasë dhe pasaportave Irlandeze).[5]

Shtetësia e dyfishtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shtetësia e dyfishtë është e lejuar në Zvicër, por kërkesat për natyralizim të të huajve të ndryshojnë nga kantoni në kanton. Mashkull Zvicerane qytetarët, duke përfshirë qytetarët dyfishtë, mund të jenë të nevojshme për të kryer ushtarak ose civil të shërbimit, dhe Zvicerane qytetarët nuk janë të lejuar të marrin pjesë në ndonjë tjera ushtarake, nëse ata janë shtetas të, dhe janë rezident në vendin në fjalë. (Roja Zvicerane e Vatikanit konsiderohet si një "polici e vendit" dhe jo si një ushtri).

Çmimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çmimet në Franga Zvicerane (CHF) si të 24 janar 2017 [6]

Pasaporta Pasaporta kombinuar me numrin e LN Pasaport e përkohëshme Letërnjoftim
Fëmijet deri në 18 CHF 60 CHF 68 CHF 100 CHF 30
Të rriturit CHF 140 CHF 148 CHF 100 CHF 65

Pasaporta e përkohshme e lëshuar nga Policia Federale në aeroporte pëson një tarifë shtesë prej 50.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 25 qershor 2018. Marrë më 9 dhjetor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 2. ^ "Einführung des neuen Schweizer Passes 10: Neue Rechtsgrundlagen treten per 1. März 2010 in Kraft" [Introduction of the new Swiss passport 10: New legal basis takes effect on 1 March 2010]. Admin.ch Aktuell (në gjermanisht). The Federal Authorities of the Swiss Confederation. 2010-01-25. Arkivuar nga origjinali më 28 mars 2010. Marrë më 2010-03-25.
 3. ^ "Pass 10" [Passport10] (në gjermanisht). The Federal Authorities of the Swiss Confederation. 2009-10-21. Arkivuar nga origjinali më 2008-09-15. Marrë më 2010-03-25.
 4. ^ "Pass und in IDK Der Ausweis enthält folgende Daten:" [Pasportat dhe përmbajtja e dokumentit të identifikimit]. The Federal Authorities of the Swiss Confederation (në gjermanisht). admin.ch. 26 janar 2010. Arkivuar nga origjinali më 4 janar 2007. Marrë më 25 mars 2010.
 5. ^ "Global Ranking - Visa Restriction Index 2018" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 29 gusht 2019. Marrë më 9 dhjetor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Prix, validité et délai de livraison". Arkivuar nga origjinali më 3 shkurt 2017. Marrë më 9 dhjetor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)