Garda Zvicerane

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Garda Zvicerane, Vatikan.

Garda Papnore zvicerane, Garda zvicerane Papale ose thjesht Garda zvicerane) ështe një forcë e armatosur dhe garda e nderit, e mbajtur nga Selia e Shenjtë që mbron Papën dhe Pallatin Apostolik brenda territorit të qytetit të Vatikanit. E themeluar në vitin 1506 nën Papën

Julius II, Garda Papnore Zvicerane është ndër njësitë ushtarake më të vjetra që vazhdojnë të operojnë.

Uniforma e veshjes është blu, e kuqe, portokalli dhe e verdhë me një pamje të dallueshme të Rilindjes. Garda zvicerane është e pajisur me armë tradicionale, si halberd, si dhe me armë zjarri moderne. Që nga përpjekja për vrasjen e Papës Gjon Pali II në 1981, një theks shumë më i fortë i është vënë roleve jo ceremoniale të Gardës dhe ka pasur trajnime të zgjeruara në luftime dorë-më-dorë dhe armë të vogla.

Rekrutët e rojeve duhet të jenë meshkuj katolikë zviceranë të pamartuar midis 18 dhe 30 vjeç, të cilët kanë përfunduar trajnimin bazë me Forcat e Armatosura Zvicerane.

Misioni i sigurisë i njësisë plotësohet nga Korpusi i Xhandarmërisë së qytetit të Vatikanit.[1]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mercenaret, Organizata Paraushtarake, Grupi Wagner.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Swiss Guard", Wikipedia (në anglisht), 2022-12-23, marrë më 2022-12-26