Pasvani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Stampa:Infobox caste

Paswan është një komunitet Gehlot Rajput nga India lindore. Paswan, i njohur gjithashtu si Dusadh, janë një komunitet Dalit nga India lindore. [1] Ato gjenden kryesisht në shtetet e Bihar, [2] Uttar Pradesh dhe Jharkhand . Fjala urdu Paswan do të thotë truprojë ose "ai që mbron". Origjina e fjalës sipas besimit të komunitetit qëndron në pjesëmarrjen e tyre në betejën kundër Siraj-ud-daulah, Nawab i Bengalit me urdhër të Kompanisë Britanike të Indisë Lindore, pas së cilës ata u shpërblyen me postin e Chowkidars dhe lathi që vuan mbledhësin e taksave për Zamindarët . Ata ndjekin rituale të caktuara, të tilla si ecja në zjarr për të forcuar trimërinë e tyre. [3]

Etimologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasvanët pretendojnë origjinën e tyre nga një numër personazhesh popullorë dhe epikë në mënyrë që të kërkojnë ngritjen në statusin e tyre shoqëror. Disa Pasvan besojnë se ata kanë origjinën nga Rahu, një mbinjerëzor dhe një nga planetët në mitologjinë Hindu ndërsa të tjerët pretendojnë origjinën e tyre nga Dushasana, një nga princat Kaurava. Pretendimet në lidhje me origjinën nga "Gahlot Kshatriya" janë gjithashtu këmbëngulëse nga disa prej kastuesve, por të tjerët i konsiderojnë këta pretendues si inferiorë, pasi nuk u pëlqen të shoqërohen me Rajputs .

Gjithashtu është argumentuar nga Disa Bhumiharë se ata janë pasardhës të martesave të kryqëzuara midis burrave dhe grave të dy racave të ndryshme. Sidoqoftë, komuniteti Paswan i hedh poshtë këto teori dhe argumenton se origjina e emrit' Dusadh ' qëndron Në Dusadh, që do të thotë "është e vështirë të mposhtesh".

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ata janë konsideruar të jenë një komunitet i paprekshëm. [4]Bihar, ata janë kryesisht pa tokë, punëtorë bujqësorë dhe kanë qenë historikisht roje dhe lajmëtarë të fshatrave. [5] Para 1900, ata gjithashtu përdornin derra veçanërisht në Uttar Pradesh dhe Bihar. Pasvanët mbrojnë profesionin e rritjes së derrave duke e deklaruar atë si një strategji për t'iu kundërvënë muslimanëve . Ata pohojnë se, për të mbrojtur veten nga myslimanët, vajzat pasvane vishnin amuletë të bëra nga kockat e derrave dhe mbanin derra në dyert e tyre, duke pasur parasysh armiqësinë e muslimanëve me derrat. Meqenëse Rajputs të Rajasthan gjithashtu rritën si dhe derra të egër të gjuajtur, ky fakt përdoret nga ata për të mbrojtur këtë profesion i cili vërtetohet nga fakti se pas përfundimit të sistemit Zamindari, profesioni tradicional i shërbimit si roje nuk mund të siguronte jetesë për ata

Pasvanët kanë qenë gjithashtu të lidhur historikisht me ndjekje ushtarake [6] dhe shumë luftuan në emër të Kompanisë së Indisë Lindore gjatë shekullit të 18-të në Ushtrinë e Bengalit. [7] Regjistrimi i Indisë në 2011 për Uttar Pradesh tregoi se popullsia Paswan, e cila është klasifikuar si një Kastë e Planifikuar, si 230,593. [8] Regjistrimi i njëjtë tregoi një popullsi prej 4,945,165 në Bihar. [9]

Zhvillimi i Paswan filloi me origjinën e tij të hershme. Emri Paswan pësoi shumë ndryshime në moshat e hershme pasi emrat e familjes rrallë shkruheshin në atë kohë në histori. Paswan Samaj was a Samaj who sat and sat with Rajputs and Kings and maharajas. Njerëzit e Shoqërisë Paswan ishin mjeshtra në arte të ndryshme si zanatet, arkitektura dhe ndërtimi i tempullit. Si rezultat, njerëzit E Paswan Samaj u zhvendosën në pjesë të tjera të botës dhe gjendja ekonomike e atyre që mbetën në Indi është përkeqësuar. Anëtarët e familjes Paswan kanë udhëtuar nëpër botë gjatë gjithë historisë ku hasën në gjuhë, kulturë dhe komunitet të ri që sollën shumë më shumë bigwahs në emrin e tyre.

Vendi i origjinës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shtë e vështirë të përcaktohet kombësia e fisit Paswan në shumë aspekte, e cila ndryshoi me kalimin e kohës në vende të ndryshme, duke e bërë kombin origjinal një mister. Përkatësia etnike origjinale e mbiemrave Paswan mund të jetë në mosmarrëveshje, duke rezultuar në mbiemra paswan emra të ndryshëm në vende të ndryshme tani pyetja është, " çfarë ndryshimi i emrit erdhi organizativ ose në mënyrë të pavarur?” Për shembull: si në rastin e mbiemrave që vijnë nga një profesion, i cili lirisht mund të shfaqet në disa fusha (të tilla si "Din", të miratuara nga anëtarët e priftërisë).

Kuptimi i emrit Paswan[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri Paswan erdhi nga zejtari, pasi emri" Archer "iu dha një" Shigjetari". Emri iu dha njerëzve në gjuhën lokale bazuar në biznesin e tyre në Indi dhe në mbarë botën. Kjo është arsyeja pse është e nevojshme të dihet kombësia e një emri dhe gjuha e folur nga paraardhësit e tij. Shumë emra si Paswan e kanë origjinën nga tekste fetare si Kurani, Bibla, Bhagavad Gita etj. Shpesh këta emra lidhen me lavdërime fetare siç është"merita e lavdërimit".

Raca dhe kombësia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ne nuk kemi të dhëna për përkatësinë etnike kryesore Të Emrit Paswan. Shumë mbiemra udhëtojnë nëpër botë gjatë gjithë epokës, duke e bërë të vështirë gjurmimin e kombësisë dhe etnisë së tyre origjinale.

Variacionet drejtshkrimore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shtë e rëndësishme të kuptohet historia e emrit, të dihet drejtshkrimi i gabuar dhe alternativ i mbiemrit Të Paswan. Emrat e familjes si Paswan, ndryshimi në shqiptim dhe drejtshkrim ndërsa fshatrat vazhdojnë të ndryshojnë herë pas here në linjën familjare dhe gjuhët. Në një kohë kur shkrim-leximi ishte i pazakontë, shkruheshin emra si Paswan ku emrat e njerëzve shkruheshin në të dhënat zyrtare kur autori i dëgjonte. Njerëzit e shoqërisë Paswan në Indi shkruajnë mbiemrat "Paswan", "Pasi" dhe "Gujjar" etj.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Mendelsohn, Oliver; Vicziany, Marika (1998). The Untouchables: Subordination, Poverty and the State in Modern India. Cambridge University Press. fq. xiii. ISBN 978-0-52155-671-2. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Tewary, Amarnath (2019-03-27). "Hemraj Paswan: A 'centenarian' voter shows political acuity". The Hindu (në Indian English). ISSN 0971-751X. Marrë më 2019-04-06.
  3. ^ "Who are the Paswans? 'Upwardly mobile, powerful' Dalit group at centre of Bihar polls buzz". The Print. Arkivuar nga origjinali më 30 nëntor 2020. Marrë më 2020-11-30. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Mendelsohn, Oliver; Vicziany, Marika (1998). The Untouchables: Subordination, Poverty and the State in Modern India. Cambridge University Press. fq. 6. ISBN 978-0-52155-671-2. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Hewitt, J. F. (1893). "The Tribes and Castes of Bengal, by H. H. Risley. Vols. I. and II. Ethnographic Glossary, Vols. I. and II. Anthropometric Data". Journal of the Royal Asiatic Society of Great Britain and Ireland: 237–300. ISSN 0035-869X. JSTOR 25197142. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Walter Hauser (2004). "From Peasant Soldiering to Peasant Activism: Reflections on the Transition of a Martial Tradition in the Flaming Fields of Bihar". Journal of the Economic and Social History of the Orient. 47 (3): 401–434. doi:10.1163/1568520041974684. JSTOR 25165055. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Markovits, Claude; Pouchepadass, Jacques; Subrahmanyam, Sanjay, red. (2006). Society and Circulation: Mobile People and Itinerant Cultures in South Asia, 1750-1950. Anthem Press. fq. 299. ISBN 978-1-843312-31-4. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ "A-10 Individual Scheduled Caste Primary Census Abstract Data and its Appendix - Uttar Pradesh". Registrar General & Census Commissioner, India. Marrë më 2017-02-06. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  9. ^ "DATA HIGHLIGHTS : THE SCHEDULED CASTES Census of India 2001" (PDF). censusindia.gov.in. Marrë më 8 mars 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)