Patrick Modiano

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Patrick Modiano
Patrick Modiano
U lind më30 korrik 1945
Boulogne-Billancourt,  Franca
Kombësiafranceze
Gjinitë letrareromane

Patrick Modiano (ita. Patrizio Modiano), romansier francez. Është fitues i Çmimit të lartë të akademisë franceze për roman, më 1972, pastaj i çmimit Prix Goncourt, më 1978 për romanin Rruga e dyqaneve të errëta (Rue des boutiques obscures). Fitues edhe i Çmimit Nobel për letërsi, në vitin 2014.[1]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Babai i tij është me origjinë hebreje, e një familje të njohur e ardhur nga Selaniku[2] , ndërsa nëna është aktorja belge Louisa Colpijn (e njohur si Louisa Colpeyn)[3]. U takuan në Parisin e okupuar gjatë Luftës së dytë botërore dhe e filluan lidhjen gjysëm të fshehtë. Fëmijëria e Patrickut kaloi në një atmosferë me harmoni familjare: ndërmjet mungesës së shpeshtë të babait të të tij, për të cilin dëgjoi shumë tregime problematike, dhe turneve të shpeshta të nënës së tij. Shkollimin sekundar e kreu duke e falenderuar ndihmën e qeverisë franceze. Kjo edhe ofroi më shumë me vëllaun i tij, Rudyn, i cili kishte vdekur në moshën 10 vjeçare. (Veprat e Patrickut të shkruara ndrmjet viteve 1967 dhe 1982, ju kan kushtuar pikërisht atij). Kjo ngjrje lajmron edhe fundin e fëmijërisë së Modianos, por ai vazhdon ti ruaj kujtimet e asaj periode me shumë nostalgji.

Bibliografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • La Place de l'Étoile (1968)
 • La Ronde de nuit (1969)
 • Les Boulevards de ceinture (1972) (. Çmimi i lartë I Akademisë franceze për roman)
 • Lacombe Lucien (1974)
 • Villa triste (1975)
 • Livret de famille (1977)
 • Rue des boutiques obscures (1978) (Prix Goncourt); Rruga e dyçaneve të errëta (1980 )
 • Une Jeunesse (1981)
 • Memory Lane (1981, vizatimet Pierre Le-Tan)
 • De si braves garçons (1982)
 • Quartier Perdu (1984)
 • Dimanches d'août (1986)
 • Catherine Certitude (1988) (ilustrator Sempé)
 • Remise de Peine (1988)
 • Vestiaire de l'enfance (1989)
 • Voyage de noces (1990)
 • Fleurs de Ruine (1991)
 • Un Cirque passe (1992)
 • Chien de printemps (1993)
 • Du plus loin de l'oubli
 • Dora Bruder (1997)
 • Des inconnues (1999)
 • La Petite Bijou (2001)
 • Accident nocturne (2003)
 • Un pedigree (2004)
 • Dans le café de la jeunesse perdue (2007)
 • L'Horizon (2010)

Në gjuhën shqipe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Në kafenenë e rinisë së humbur, Botues Toena 2010, përktheu nga origjinali Diana Çuli

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas romaneve:

 • Une jeunesse (sipas romanit me të njejtin titull) në regji tëi Moshéa Mizrahit, 1983
 • Le parfum d’Yvonne (sipas romanit Villa triste) në regji tëi Patricea Lecontes, 1994

Skenare filmi:

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Bas Wohlert, Camille (9 tetor 2014). "Patrick Modiano of France wins Nobel Literature Prize". The Rappler. Arkivuar nga origjinali më 10 tetor 2014. Marrë më 9 tetor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Mario Modiano: Hamehune Modillano. The genealogical story of the Modiano family from 1570 to our days Arkivuar 14 korrik 2014 tek Wayback Machine (pdf, 360 pages), www.themodianos.gr + M. Modiano, Athens 2000
 3. ^ Schwartz, Alexandra (9 tetor 2014). "Patrick Modiano's Postwar World". The New Yorker. Marrë më 9 tetor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]