Pazari i Korçës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Pazari i Korçës
Sheshi i Pazarit Korce.jpg
Lloji Arkitekture
Vendndodhja Korçë, Shqipëri
Koordinatat 40°36′59″V 20°46′28″L / 40.61646°V 20.774531°L / 40.61646; 20.774531Koordinatat: 40°36′59″V 20°46′28″L / 40.61646°V 20.774531°L / 40.61646; 20.774531
Ndërtuar VITI /Shek - ? /19
Organi drejtues DRKK Korçë
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore
Lloji Nën mbrojtje
Kriteret I
Përcaktuar 10.06.1973
Nr. i referencës KO087
Tipologjia Dyqane
Pazari i Korçës is located in Shqipëria
Pazari i Korçës
Pazari i Korçës në hartë

Pazari i Korçës është një monument i trashëgimisë kulturore në rrethin e Korçës, në qarkun e Korçës, Shqipëri.[1] Ky monument është i llojit "Arkitekture", i miratuar me numër "1886""10.06.1973".

Struktura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pazari perfshin 33 blloqe dyqanesh qe kane rreth 150 dyqane. Nga këto blloqe 6 janë hane:

  1. Hani i Elbasanit
  2. Hani i Manastirit
  3. Hani i Gjelit
  4. Hani i Oparakëve
  5. Hani i Kiços
  6. Hani me dy porta.

Ndertesat janë një ansambel arkitekturor te cilat parcelizohen ndërmjet tyre nga rruget e shtruara me kalldrem. Objektet janë 2-kateshe dhe shumica e tyre edhe me bodrum. Ndertesat kane gati një stil ndertimi. Dritaret janë te gjata dhe te ngushta dhe te veshura me kangjella metalike. Lartesia mesatare e objekteve te pazarit është rreth 8m.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ LISTA E MONUMENTEVE: RRETHI I KORÇËS. Instituti i Monumenteve të Kulturës - Ministria e Kulturës. Arkivuar nga origjinali origjinali më 28 nëntor 2016. Marrë më 26 janar 2016.