Pedagogjia jashtëshkollore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Pedagogjia jashtëshkollore është një fushë studimi e pedagogjisë e cila i referohet mësimit të organizuar që zhvillohet në mjediset jashtëshkollore. Programet e saj përfshijnë aktivitete edukative në natyrë si dhe eksperienca të udhëtimeve ose ekspeditave në mjedise të thella malore, shkretëtira, etj. në të cilat nxënësit marrin pjesë në një sërë sfidash dhe aktivitetesh në natyrë të tilla si ecje (hiking), ngjitje, kampim, peshkim, alpinizëm, lojëra grupore si dhe aktivitete tjera të lidhura me arsimin joformal. Pedagogjia jashtëshkollore mbështetet në filozofinë, teorinë dhe praktikat e edukimit mbi bazën e përvojës dhe edukimit mjedisor e ambiental. [1] [2] [3]

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Education and Skills Committee, House of Commons
  2. ^ Education Outside the Classroom (PDF). House of Commons. 2005. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ DfES's leaflet on Learning Outside the Classroom