Jump to content

Peleshaci

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pamja e Peljeshacit nga Katedralja e Korçulës

Peleshac ( Shqiptimi kroatisht: [pɛ̌ʎɛʃats] ; Chakavian : Pelišac ; italisht: Sabbioncello) është një gadishullDalmacinë jugore [1]Kroaci . Gadishulli është pjesë e Qarkut Dubrovnik-Neretva dhe është gadishulli i dytë më i madh në Kroaci. Nga isthmusi që fillon në Ston, deri në majën e Kepit Lovišta, është 65 kilometres (40 mi) i gjate.

Emri Peleshac ka shumë të ngjarë që rrjedh nga emri i një kodre mbi qytetin e Orebiqit, që është Pelisac. Ky është një emër relativisht i ri për gadishullin. Gjatë gjithë historisë janë përdorur emra të tjerë, si Stonski Rat, Puncta Stagni, Ponta di Stagno . dhe Sabbioncello .

Gjiri i Mali Ston ndan gadishullin nga gadishulli Klek i Bosnje-Hercegovinës dhe nga "kontinenti" kroat. Ngushtica e Peljeshacit ndodhet në skajin e saj të largët perëndimor dhe ndan gadishullin nga ishulli i Korçulës . Në pjesën perëndimore të gadishullit ndodhet maja më e lartë e Peljeshacit, mali Zmijino brdo (lit. Kodra e gjarprit) me majën Sveti Ilija në 961 metres (3,153 ft) . [2]

  1. ^ John Everett-Heath. "Dalmatia." Concise Dictionary of World Place-Names. Oxford University Press. 2005. Encyclopedia.com
  2. ^ "Pelješac – Zmijino brdo – vrh Sv. Ilija" (në kroatisht). Croatian Mountaineering Association. Marrë më 31 janar 2021.