Persis Drell

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Persis Drell
Kombësia Shtetet e Bashkuara të Amerikës

Persis S. Drell është një Amerikane fizikante më e njohur për ekspertizën e saj në fushën e grimcave të fizikës. Ajo ishte drejtoresha e SLAC Kombëtare Përshpejtues Laboratorike nga viti 2007 deri në 2012. Ajo ishte dekanja e Stanford University School of Engineering nga viti 2014 deri në vitin 2016. Drell u bë Dekane të Stanford University në 1 shkurt 2017.

Jeta e hershme dhe karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

E bija e fizikantit Sidney Drell, Persis Drell u rrit në kampusin Stanford University. Ajo mbaroi një Bachelor të Arteve në lëndën e matematikës dhe fizikës nga Wellesley College dhe një Ph. D. në fizikë atomike nga Universiteti i Kalifornisë, Berkeley, për të studiuar në Eugene Commins. Ajo përfundoi punimin e saj postdoktoral në energji të lartë fizikës në Lawrence Berkeley National Laboratory. Ajo u bashkua departamentit të fizikës të fakultetit në Cornell University në vitin 1988.

Universiteti Stanford[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2002, Drell u punësua si drejtoreshë e asociuar të hulumtimeve në Laboratorin Kombëtar të Përshpejtimit të SLAC (atëherë i njohur si Stanford Linear Accelerator Center) ku mbikqyrte eksperimentin BaBar. Në vitin 2007, ajo u emërua drejtoresha ie katërt e SLAC, duke pasuar Jonathan M. Dorfan. [1]

Në nëntor të vitit 2011, ajo njoftoi synimin e saj për t'u larguar si kreu i SLAC dhe të kthehej në një pozitë si një anëtar i fakultetit në Stanford. .[2]

Në shtator 2014, Drell u bë dekanja e nëntë e Shkollës së Inxhinierisë së Stanford University, gruaja e parë që shërbeu në këtë rol. [3]

Në shkurt 2017, Drell u bë dekanja e trembëdhjetë i Universitetit Stanford.


Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stanford University (December 6, 2007), http://home.slac.stanford.edu/pressreleases/2007/20071206.htm, <http://home.slac.stanford.edu/pressreleases/2007/20071206.htm>. Retrieved on 2 qershor 2014 
  2. ^ "Drell to step down as SLAC laboratory director". Stanford Report. 2 nëntor 2011. Marrë më qershor 2, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Former SLAC Director Persis Drell named dean of Stanford Engineering". Stanford Report. 3 qershor 2014. Marrë më qershor 3, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)