Peter Malota

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Peter Malota Lulgjuraj
Emri Peter
MbiemriMalota
Lindur më 28 gusht 1958
Lindur në Lofka, Shqipëri
Shtetësia shqiptare ShBA-së
Kombësia shqiptar
Profesioni Stampa:Aktor
Sporti
Mirënjohje
Karate : Shiriti i Zi
Te Kuon Du, Karate, Xhudo, Hapkido

Peter Malota Lulgjuraj lindi më 28 gusht 1958. I njohur edhe si Peter Lulgjurai, u lind në një fshatë të vogël në Malësi (Lofka) të Shqipërisë, si biri i Gjon Malotës.

Peter Malota është aktor profesionalist dhe ish-instruktor në Studion Jun Chong Tae Kwon Do Studios të Los Angjelos, gjatë viteve 80 -ta. Ishte Ylli i turneut nacional në ShBA, për artin e luftimeve bujare. Petri mbanë shiritin e ziTe Kuon Du, Karate, Xhudo dhe Hapkido.

Fillimet e para në kinematografi i beri pran aktorit të njohur belgë Zhan Kllod Van Dam në filmin " Double Impact ". Po ashtu Petri luajti role në disa filma tjerë, zakonisht personazhe me karakterin e djaloshit agresiv. Bëri korografinë e disa filmave të Van Damit. Pastaj luajti edhe ne role tjera; "Nowhere to Run" në, "The Quest" dhe, "Universal Soldier".

Petri shkroi disa libra për artin e sporteve bujare dhe tani është mësues i famëshem në studion e tij Malota's Martial Arts Studio

Tituj të veprave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kinematografi
 • Kumite 2005 - korografin e luftimeve
 • End of the Line 2004 - Illyr-i
 • The Order 2001 - Amnon, si dhe korografin e lufrimeve
 • Inferno 1999 - korografin e lufrimeve
  • - Desert Heat
  • - Coyote Moon
 • Universal Soldier 2 1999 - korografin e lufrimeve
  • - The Return
 • The Quest 1996 - rolin e Spanjolit
 • Nowhere to Run 1993 - rolin e të bugosurin
 • Universal Soldier 1 1992 - rolin e kauboit (Stunts-it)
 • Double Impact 1991 - rolin truprojes me çizme kaubojësh, (Stunts-it)
 • LA Streetfighters 1985 - gangster i sindikates
  • - Ninja Turf
  • - Chinatown

Shiko dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]