Petri I Petroviq-Njegosh

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vlladika Petër I Petroviq-Njegosh

Pjetri I Petroviq-Njegosh (malazisht: Петар I Петровић Његош / Petar I Petrović-Njegoš, 1747–1830) ose Shën Pjetri i Cetinës (Свети Петар Цетињски / Sveti Petar Cetinjski) ishte sundimtar i Princi-peshkopatës së Malit të Zi, Mitropolit i Cetinjës i Kishës Ortodokse Serbe (Vlladikë) dhe Eksark i fronit të Kishës Ortodokse Serbe.

Pjetër Pjetroviq-Njegoshi ka qenë lideri më i njohur shpirtëror dhe ushtarak i dinastisë së Petroviqëve.[1]

Shih dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stamatović, Aleksandar (1999). "Митрополија црногорска за вријеме митрополита Петровића". Кратка историја Митрополије Црногорско-приморске (1219-1999) Arkivuar 22 mars 2016 tek Wayback Machine