Jump to content

Picenumi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Harta etnolinguistike e Italisë në epokën e hekurit, para zgjerimit romak dhe pushtimit të Italisë

Picenum ishte një rajon i Italisë së lashtë. Emri u caktua nga Romakët, të cilët e pushtuan dhe e përfshinë atë në Republikën Romake . Picenum u bë Regio V në organizatën territoriale Augusta të Italisë Romake . Tani ndodhet në Marche dhe në pjesën veriore të Abruzzo-s .

Picenum ishte gjithashtu vendlindja e të famshmëve romakë si Pompeu i Madh dhe babai i tij, Pompeius Straboni .

Picenët ose Picentes ishin popullsia vendase e Picenum, por ata nuk ishin të një etnie uniforme. Ata mbanin një vend të shenjtë për perëndeshën Sabine Cupra në Cupra Marittima .

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Federica Boschi, Enrico Giorgi, Frank Vermeulen, Picenum and the Ager Gallicus në Agimin e Pushtimit Romak, Arkeologjia e Peizazhit dhe Kultura Materiale, Archaeopress 2020 ISBN 978-1-78969-699-8
  • Pastore, Paolo. "Piceni" (në italisht). Inwind. Marrë më 28 gusht 2010.
  • Randall-MacIver, David (1927). The Iron Age in Italy. A Study of Those Aspects of the Early Civilizations Which Are Neither Villanovan or Etruscan (në anglisht). Oxford: Clarendon Press.