Jump to content

Pipistrel

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pipistrel d.o.o Ajdovščina
LlojiPrivate company
IndustriaAerospace
Themeluar në1989
ThemeluesiIvo Boscarol
Zyrat qendroreAjdovščina, Slovenia
Njerëzit kyç
Ivo Boscarol, Chairman
ProdhimiUltralight aircraft
Numri i punëtorëve
200+[nevojitet citimi]
Faqja e internetitwww.pipistrel-aircraft.com

Pipistrel d.o.o Ajdovščina është një prodhues slloven i avionëve të lehtë, i themeluar në vitin 1989[1] nga Ivo Boscarol dhe me qendër në Ajdovščina. Objektet e saj janë të vendosura në Ajdovščina, Slloveni dhe afër qytetit të Gorizia, Itali.[2][3] Deri në mars të vitit 2019, Pipistrel kishte prodhuar më shumë se 2000 avionë.[4]

Për shkak të kufizimeve ligjore të vendosura nga qeveria jugosllave gjatë viteve 1980, avioni i parë ishte fluturuar fshehtas në mbrëmje, midis muzgut dhe errësirës. Kohët e fluturimit dhe forma trekëndore e krahëve të stilit të varur rrëshqitëse i fituan aeroplanit pseudonimin "lakuriq", i cili u miratua nga kompania që emëronte veten e tyre pas fjalës italiane për lakuriqin, pipistrello.[5]

Në vitin 1992 kompania u regjistrua zyrtarisht si Pipistrel d.o.o më 18 nëntor 1992, me Vida Lorbek si menaxherja e parë.[6]

Në mesin e viteve 1990, kur materialet e përbëra u përdorën më gjerësisht, kompania u zhvendos nga prodhimi i rruazave të varura me energji elektrike në avionë ultralight që ngjasojnë me aeroplanët me madhësi të plotë. Një nga modelet e hershme, Sinus, ishte ultratingulli i parë i ndërtuar serial i bërë nga materiale të përbëra.[7][8]

Një aeroplan i sportit të lehtë është mbledhur në fabrikën e Pipistrel Ajdovščina
Virus Pipistrel

Në vitin 2003 kompania u zhvendos në objektin e ndërtuar për qëllime ngjitur me Aeroportin Ajdovščina.[9]

Më 2004, Pipistrel lëshoi rrëshqitjen e parë vetë-lëshuese të dy vendeve-anëshe në botë, Pipistrel Taurus.[10]

Më 12 Tetor 2015 Pipistrel fitoi një tender ndërkombëtar të lëshuar nga Ministria e Mbrojtjes Indiane, për të furnizuar 194 trainerë Pipistrel Virus SW 80 për Forcat Ajrore Indiane, Marinën Indiane dhe Korpusin Kombëtar Kadet.[11][12]

Avionë elektrikë

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2007 u lëshua një version elektrik i Demit, avioni i parë plotësisht 2-ulësesh elektrik në botë dhe rrëshqitësi i parë me motor elektrik që arriti prodhimin serik.[10] Në vitin 2008 revista Popular Science renditi Taurus Electro midis dhjetë risive më të mira të vitit në kategorinë e Aviacionit dhe Hapësirës.[13]

Duke u ngritur Taurus G4 elektrike nga Aeroporti i Qarkut Sonoma në Kaliforni

Taurus G4, i zhvilluar në vitin 2011 ishte avioni i parë gjithë-elektrik me katër vende.[14] Ajo përdorte motorin elektrik më të fuqishëm në një model aeroplan gjithë elektrik në atë kohë.[15]

Në korrik 2015, Siemens, ofruesi i 60 kilowatts (80 hp) Dynadyn 60 kilowatts (80 hp) motori i përdorur në trainerin Alpha Electro, paralajmëroi Pipistrel se nuk duhet të përdorë motorët e tij për fluturime mbi ujë, ashtu si Pipistrel ishte gati të niste një fluturim historik me energji elektrike përgjatë kanalit anglez dhe mbrapa. Siç rezulton, Airbus po përgatiste saktësisht të njëjtin shfrytëzim të ngjashëm me Louis Blériot, me një aeroplan të mundësuar nga një motor i siguruar gjithashtu nga Siemens, dhe spekulohej se Siemens ishte bërë presion nga Airbus.[16][17]

Në qershor 2019 kompania kishte formuar një kompani të re simotër R&D, "Pipistrel Vertical Solutions" për të zhvilluar avionin elektrik VTOL Pipistrel 801.[18]

Pipistrel Sinus
Skeda:Pipistrel Panthera aircraft.JPG
Pipistrel Panthera

Gliders dhe avionë të lehta

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Avionë elektrikë

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


 • Pipistrel 801 eVTOL[18]

Çmime dhe rekorde

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 • Më 2004, Sinus realizoi një fluturim rekord në të gjithë botën, avioni i parë ndonjëherë ultralight që e bëri këtë, fluturuar nga një pilot slloven, Matevž Lenarčič .   [ citimi i nevojshëm ][ citimi i nevojshëm ]
 • 2007 Njëzetvjeçari i NASA-s Sfidat Sfida Personale e Automjeteve Ajrore në 2007[19]
 • 2008: Sfida e përgjithshme e teknologjisë së aviacionit[20]
 • Në Dhjetor 2007, avioni Taurus elektro u ngrit si aeroplan i parë i plotë plotësisht elektrik me dy vende në botë. Ajo u emërua si një nga risitë më të rëndësishme në vitin 2008 nga revista amerikane Popular Science. Në vitin 2010, ajo fitoi një medalje të artë në Bienalen e Dizajnit Industrial.
 • 2011: CAFE / NASA / Google Sfida e Gjelbër e Fluturimit për avionë me efikasitet energjetik me aeroplanin e tij elektrik me katër vendësh Taurus G4.[21]
 • 10 rekorde botërore FAI.[22]
 1. ^ Or 1989... --> "Pipistrel Produces 800th Airplane From Sinus/Virus Family". Avweb.com. 16 qershor 2016. Arkivuar nga origjinali më 14 gusht 2016. Marrë më 2016-01-07. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ James Lawrence (janar 2012). "Light-Sport Chronicles: Profiles In Vision: Ivo Boscarol". Planeandpilotmag.com. Marrë më 1 korrik 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Learning to fly with SPIRIT Slovenia". Spirit Slovenia Public Agency. 7 maj 2014. Marrë më 4 dhjetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Pipistrel Makes It an Even 1,000 Sinus/Virus Aircraft". Flying Mag. Marrë më 3 prill 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Light-Sport Chronicles: Profiles In Vision: Ivo Boscarol - Plane & Pilot Magazine". planeandpilotmag.com. Marrë më 6 prill 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Pipistrel, Letno poročilo Arkivuar 30 mars 2018 tek Wayback Machine, retrieved 1 April 2018
 7. ^ "Slovenia has a leading light aircraft designer :: Prvi interaktivni multimedijski portal, MMC RTV Slovenija". www.rtvslo.si. Marrë më 1 prill 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Kopje e arkivuar". archive.org. 13 shkurt 2012. Arkivuar nga origjinali më 13 shkurt 2012. Marrë më 1 prill 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja) Mirëmbajtja CS1: BOT: Gjendja e adresës origjinale është e panjohur (lidhja)
 9. ^ "Pipistrel Aircraft - the freedom of flight". www.pipistrel.si. Arkivuar nga origjinali më 1 prill 2018. Marrë më 1 prill 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ a b Vandermeullen, Richard: 2012 Kit Aircraft Buyer's Guide, Kitplanes, Volume 28, Number 12, December 2011, page 65. Belvoir Publications. ISSN 0891-1851
 11. ^ G. C. (12 tetor 2015). "Pipistrel to deliver six to seven planes each month to Indian Armed Forces" (në sllovenisht). RTV Slovenija official website. Marrë më 1 korrik 2016.
 12. ^ "Pipistrel signs huge microlight deal with India" (në sllovenisht). FLYER official website. 12 tetor 2015. Arkivuar nga origjinali më 12 tetor 2015. Marrë më 13 tetor 2015.
 13. ^ "Top 100 Innovations of 2008". popsci.com. Marrë më 6 prill 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "Wittman Regional Airport Sees First Flight For Taurus G4". Aero-News Network. 12 gusht 2011. Marrë më 7 tetor 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Paur, Jason (8 gusht 2011). "Electric Airplane Has 4 Seats, Two Fuselages, One Big Motor". Wired. Marrë më 7 tetor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ Thomas A. Horne (7 korrik 2015). "Siemens denies e-motors to Pipistrel". Aopa.org. Arkivuar nga origjinali më 2016-09-14. Marrë më 2016-07-01. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ Stephen Pope (9 korrik 2015). "Airbus vs Pipistrel: An Electrifying English Channel Race". Flyingmag.com. Marrë më 2016-07-01. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ a b Bertorelli, Paul (11 qershor 2019). "Pipistrel Unveils 801 eVTOL". AVweb. Arkivuar nga origjinali më 12 qershor 2019. Marrë më 12 qershor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ "Pipistrel Virus The Big Winner At PAV Challenge". EAA News. 15 gusht 2007. Arkivuar nga origjinali më 14 korrik 2014. Marrë më 4 korrik 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "Pipistrel Team Again the Big Winner in NASA GA Technology Challenge". EAA News. 13 gusht 2008. Arkivuar nga origjinali më 14 korrik 2014. Marrë më 4 korrik 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ Steitz, Dave & Anderson, Janet (3 tetor 2011). "NASA Awards Historic Green Aviation Prize". NASA. Marrë më 4 tetor 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ "Pipistrel Apis/Bee". Pipistrel company website. Arkivuar nga origjinali më 29 shkurt 2012. Marrë më 8 mars 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]