Pishtar Lutfiu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Pishtar Lutfiu është një politikan nga Maqedonia e Veriut me përkatësi shqiptare .

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai ka lindur më 17.03.1986 në Dibër . Në vitin 2004 kreu shkollën e mesme “Nikola Stein” në Tetovë . Në vitin 2009 ka diplomuar për administratë publike dhe shkenca politike në Universitetin e Evropës Juglindore në Tetovë, ndërsa në vitin 2012 ka diplomuar për shkenca politike në të njëjtin universitet. Në periudhën 2011-2013 ka qenë Sekretar i Përgjithshëm i Institutit për Studime Politike dhe Ndërkombëtare në Shkup. Nga viti 2013 punon në Sekretariatin për Zbatimin e Marrëveshjes Kornizë të Ohrit . Më 16 janar 2016. u bë Ministër i Arsimit në Qeverinë e përkohshme të Republikës së Maqedonisë.[1].

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Биографија на vlada.mk, arkivuar nga origjinali më 2016-04-16, marrë më 2017-06-01 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)