Princesha Adile

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Princesha Adile Zogu
U lind në9 prill 1890
Vdiq6 shkurt 1966
KombësiaShqiptare

Princesha Adile Zogu (9 prill 1890 - 6 shkurt 1966) ishte motra e Zogut I i Shqipërisë. Ajo ishte vajza e guvernoratit të krahinës Matit, Xhemal pashë Zogolli dhe nënës mbretëreshë të shqiptarve Sadije Toptanit.

Martesa dhe jeta e saj[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Adile u martua në vitin 1909 me Emin Bey Agolli Doshishti (1890–1988)[1]. Ai ishte nga një familje e shquar që kishte prona të rëndësishme pranë liqenit të Ohrit. Çifti kishte pesë fëmijë. Ata u ndanë në vitin 1925, edhe pse jo të divorcuar zyrtarisht. Adile drejtoi familjen ku jetonin ajo dhe motrat e saj (së bashku me Mbretëreshën Nënë para vitit 1934), pasi princeshat e reja kishin pak njohuri për menaxhimin e brendshëm. Ajo kishte munguar për periudha të gjata gjatë ditëve të hershme të Mbretërisë Shqiptare, pasi ajo dhe vajza e saj më e re, Danush, kishin kontraktuar tuberkulozin. Ata kaluan disa vite në një sanitarium në Zvicër, përpara se të shëroheshin dhe të ktheheshin në Shqipëri.

Pas rrëzimit të monarkisë në pushtimin italian të Shqipërisë në vitin 1939, Adile e shoqëroi Zogun në Angli. Pas largimit të tij në Egjipt, ajo qëndroi prapa dhe u vendos në Henley-on-Thames me dy vajzat e saj (të cilët ishin të arsimuar në anglisht) dhe kunata e saj, Princesha Ruhije Xhelal Zogolli (1881-1956). Në fund të viteve 1950, ajo u bashkua me vëllezërit dhe motrat e saj të mbijetuara në Francë. Pas vdekjes së Zogit në vitin 1961, ajo jetonte në Paris me djalin e saj më të madh, Salihun, deri në vdekjen e saj në vitin 1966.[2]

Anëtarë të Familjes Zogu

Familja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri Lindja Vdekja Bashkëshorti/ja Fëmijë
Princi Salih 1913 1983 Asnjëherë nuk u martua Nuk ka
Princi Hysein 1914 ? Asma Çerçistopalli Sermet Doshishti-Agolli
Sevin Sadija Doshishti-Agolli
Princi Sherafedin 26 maj 1921 Qershor 1965 Helen Jordan John Steven Doshishti
Princesha Teri 10 shtator 1923 Tetor 2001 Robert Henry Cooper William Jeremy Daniel Cooper
Westrow Gerald Alan Cooper
Princesha Danush 29 korrik 1925 11 tetor 1999 Robert Martin Roudabush, Jr Robert M. Roudabush III
John E. Roudabush
Teri Anne Roudabush Bennett

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "royalark". Marrë më 1 tetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Elsie, Robert (2012). A Biographical Dictionary of Albanian History. London: I.B. Tauris. fq. 504. ISBN 9781780764313. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)